Těhotenské testyCo se vlastně děje v našem těle po otěhotnění?
Stoupání hladiny hCG
Kdy má tedy nejdříve cenu si test udělat?
Jak test udělat?
Pozitivní test
Statistiky úspěšnosti těhotenských testů

Pokud se snažíte otěhotnět, dříve nebo později budete chtít vyzkoušet těhotenský test.
Jak tyto testy vlastně fungují?
A kdy má nejdříve cenu takový test provést?

Další informace k tomuto tématu najdete také zde:
(Více na BT a těhotenství)
(Více na příklady křivek)

 • V prvé řadě si musíme uvědomit, co se vlastně v našem těle po otěhotnění odehrává.
  Po oplodnění vajíčko zvolna putuje vejcovodem a přibližně 4.-5.DPO dorazí do dělohy. Mezi 5.-11. DPO, ale nejčastěji 7.-10.DPO se vajíčko uhnízdí v děložní sliznici. Do té doby naše tělo vlastně vůbec netuší, že je těhotné. Teprve po uhnízdění začíná vajíčko (lépe řečeno počátek placenty) uvolňovat hormon hCG, který posléze způsobuje všecky ty změny, které pociťujeme. Tento hormon dává najevo žlutému tělísku (které vzniklo po prasknutí folikulu), aby nezanikalo (jeho zánik při cyklu, který nekončí otěhotněním, způsobuje pokles progesteronu a následou menstruaci) a dále produkovalo progesteron.

 • A je to právě hormon hCG, na který reagují těhotenské testy. Hladina tohoto hormonu se velice rychle zvyšuje (udává se, že každé dva dny se až zdvojnásobí) a když dosáhne určité hladiny, je schopen ji v moči rozpoznat i úplně obyčejný těhotenský test.

  Z tohoto popisu ale vidíte, že nemá cenu chtít po testech nemožné - sebecitlivější test prostě není schopen ukázat //, dokud není žádný hCG produkován - tedy dokud není vajíčko zahnízděno a většinou ještě pár dní poté, nežli je hladina hCG dostatečně vysoká na to, aby ji byl citlivý test schopný zaznamenat.

  Zpět na začátek

 • Zde je tabulka znázorňující rychlost stoupání hladiny hCG v jednotlivých dnech a týdnech těhotenství.
  První sloupec udává dobu od oplození (od ovulace), druhý sloupec dobu od poslední menstruace (pro zjednodušení se předpokládá, že ovulace proběhla 14.DC) a konečně třetí sloupec hladinu hCG v mIU/ml (milimezinárodní jednotky na mililitr):


 • doba od oplození (ovulace) doba od poslední MShladina hCG (mIU/ml)
  7 dní (1. týden) 3 týdny0 - 5
  14 dní 28 dní (4t) 3 - 426
  21 dní 35 dní (5t) 18 - 7340
  28 dní 42 dní (6t) 1080 - 56500
  35 - 42 dní 49 - 56 dní (7-8t) 7650 - 229000
  43 - 64 dní 57 - 78 dní (8-11t) 25700 - 288000
  57 - 78 dní 79 - 100 dní (11-15t) 13300 - 253000
  17 - 24 týdny Druhý trimestr 4060 - 65400
  Od 25 týdne Třetí trimestr 3640 - 117000


  Z tabulky vidíte, že u každého hCG stoupá trochu jinak a nelze proto bezpečně určit, co je a není správné. Stejně tak v počátcích může někomu těhotenský test ukázat // již několik dní před předpokládanou MS a jinému týden po ní. Záleží nejen na citlivosti testu (ty hodně citlivé ukazují // již od hladinu 20 mIU/ml a nižší, obvyklé je 20-50 mIU/ml - čím nižší je toto číslo, tím je test citlivější), ale i na tom, kdy se vlastně vajíčko zahnízdilo. Takže je hloupost počítat, kolikátý den cyklu už si můžu udělat test, tuhle dobu neodpočítávejte od počátku minulé MS ale pouze od ovulace, popřípadě data očekávané následující MS.

  Zpět na začátek

 • Kdy má tedy nejdříve cenu si test udělat?

 • Úplně obecně to samozřejmě nejde říct, ale platí, že čím později, tím je větší pravděpodobnost, že výsledek bude správný.
  Jenomže ženská je tvor netrpělivý a ráda by to věděla ideálně hned po milování ;-) Takže jde do lékárny a je jí nabídnuto hned několik zázračných (a patřičně drahých) testů, které prý dokáží těhotenství potvrdit už pátý či sedmý den po oplození! Tvrdí výrobce i lékárník (oba na tom chtějí vydělat - takové lidi berte s patřičnou rezervou). Není to naprostá lež, takové lživé popisky by se na výrobku neměly vyskytovat, ovšem nikdo už Vám k testu nedodá, že 5.DPO se pozitivní test objeví u tak mizivého % žen, že to ani nestojí za řeč. Všem ostatním v té době vajíčko sotva doputuje z vejcovodu do dělohy, ještě se bude muset usadit a začít produkovat hCG, a to mu ještě pár dní zabere. I 8.DPO se // na testu zobrazí zhruba 5% žen, takže zkoušet test takhle brzo je vlastně vyhazování peněz, pokud nepatříte k těm pár vyvoleným (což ovšem nikdy předem nezjistíte). Naopak si můžete přivodit zbytečné zklamání, když čekáte // a objeví se Vám pouze /.
  Takže opravdu platí, že čím později test vyzkoušíte, tím vyšší bude případná hladina hCG v moči a tím pravděpodobněji najdete na testu //. Nemá to asi cenu dříve než nějaký 11.DPO, ale spíše doporučuji vyčkat až do 14.DPO a nejlépe ještě později.
  Další výhodou takového čekání je i fakt, že do té doby se buď sama dostaví MS a vy budete vědět, na čem jste, i bez testu, nebo se nedostaví a Vaše podezření na těhotenství se prohloubí. Před meškající MS se asi testovat nevyplatí, i když jistému % žen už se // opravdu mohou ukázat.

  Kdy si udělat test si můžete snadno i bez kalkulačky spočítat tady: Výpočty

  Dalším rizikem brzkého testování je paradoxně riziko, že se // ukážou.
  Na tom by samozřejmě nebylo vůbec nic špatného, ale čas od času se i po pozitivním testu může dostavit menstruace a těhotenství se nekoná :-( Jak je to možné? Blíže jsem se o tomto problému rozepisovala v kapitole BT a těhotenství ( Více na BT a těhotenství). Vajíčko je opravdu oplozeno, začne se uhnizďovat, produkuje hCG, ale nevyvíjí se správně a tak odejde s následující menstruací. Za normálních okolností se o tom žena nikdy nedozví, a asi je to tak lepší. Pokud si ale udělá těhotenský test a najde //, následná menstruace a konec těhotenství jí mohou přivodit jedině bolest a smutek a otázky PROČ?, na které není žádná odpověď.
  Malý příklad: http://www.fertilityfriend.com/ChartGallery/61802.html

  Zpět na začátek

 • A jak test udělat?

 • Na každém z nich je přiložen podrobný návod - společné mají to, že by se měly dělat z ranní moči - ta totiž bývá nejvíce koncentrovaná a hladina hCG je v ní tudíž nejvyšší. Existují testy namáčecí, kdy proužek ponoříte na stanovenou dobu do kelímku s močí, testy s kapátkem, kdy kapku moči kápnete přímo do určeného okénka, a testy "do proudu." Jejich ceny se pohybují od cca 15,-Kč/ks až po 100-200,- Kč za ty "luxusnější." Liší se v citlivosti (čím nižší číslo, tím citlivější) a v náročnosti použití, rozhodně ale neplatí, že čím je test dražší, tím je spolehlivější.

  Další často řešený problém zní - udělala jsem si test, ukázal jen /, ale když jsem se na něj podívala po půl hodině, objevil se slabý náznak // - jsem těhotná?
  Asi jediná rozumná odpověď v tomhle případě zní - dělejte testy přesně podle návodu a pokud se ukáže jen /, po doporučené době je vyhoďte, zničte, znehodnoťte a už se k nim nevracejte! :-D A za dva dny (pokud se nedostaví MS) si test vyzkoušejte znovu. Předejdete tím zbytečným starostem. Tenhle problém se tak často řešil v internetových diskuzích, ale objevily se takové, které s druhou čárkou po limitu těhotné opravdu byly (a za dva dny jim test ukázal // již v limitu), i takové, které těhotné nebyly a do pár dní se dostavila MS. Takže slabý náznak druhé čárky po několikanásobné doporučené době je možná nadějný, ale ve skutečnosti toho moc neznamená.

  Na těhotenských testech je příjemné (na rozdíl od těch ovulačních), že pokud už se Vám druhá čárka ukáže, byť zatím slaboučká, asi jste opravdu těhotná. Pokud budete testy zkoušet i v následujících dnech (nejlépe obden či ještě s větší přestávkou), měla by druhá čárka ale postupně sílit. Falešně pozitivní test nebývá příliš častý, daleko častěji se vyskytuje test falešně negativní (obzvlášť, pokud testujete příliš brzy). Každopádně test dělaný doma z moči nebude nikdy tak přesný, jako test, který Vám provede lékař z krve.
  Pokud ale objevíte //, je zbytečné hned běžet k lékaři (pokud nemáte žádné obtíže), ten v té chvíli může maximálně ony // potvrdit (nebo udělat krevní test), ale na ultrazvuku něco uvidí až mnohem později (nejdříve týden po vynechání MS, ale často Vás objedná ještě později, zhruba od 6. týdne těhotenství (počítáno od poslední MS) může ultrazvukem vidět bijící srdíčko :-)

  Zpět na začátek

 • A takhle vypadá těhotenský test, jaký by si určitě přála najít každá žena, která se snaží otěhotnět - pozitivní :-)
  Děkuji Luciance, která mi tento obrázek na stránku věnovala.
 • Statistiky úspěšnosti těhotenských testů


 • Nedávno jsem se dostala k velice zajímavému článku o vztahu BT a těhotenských testů, kdo umí anglicky, můžete si ho přečíst tady:
  http://www.fertilityfriend.com/Faqs/When-can-I-expect-a-positive-HPT-if-I-am-pregnant.html

  Stručné shrnutí:

  Fertilityfriend, do kterého vkládají své těhotenské křivky desetitisíce žen, už si může troufnout udělat statistiku s vypovídající hodnotou (studie byla provedena na 93 148 ženách). Vyhodnotili tedy všechny těhotenské křivky a záznamy o pozitivních i negativních testech v nich a dali je do souvislosti s dobou ovulace a délkou luteální fáze.

  Tyto ženy měly velice rozdílnou délku cyklů i dobu ovulace.
  Průměrná doba luteální fáze byla 14 dní.
  Průměrný den, kdy ženy poprvé uviděly //, byl 13,6 DPO (čili přibližně v den, kdy měla nastat MS).
  Průměrný den všech falešně negativních testů (tzn. těhulí, které ukvapeně testovaly příliš brzy) byl 10,3 DPO
  Procento testů, které ukázaly // už 10.DPO - 10%

  Dní do očekávané MS Procento těhotných žen, které měly už v tento den //
  4 dny před MS 6%
  3 dny do MS15%
  2 dny do MS27%
  den před MS43%
  den očekávané MS60%
  druhý den vynechané MS75%
  třetí den vynechané MS95%
  čtvrtý den vynechané MS100%


  Zároveň je nutné připomenout, že studie nezohledňovala typ a citlivost testu a některé testy byly dělány lékařem z krve.

  Trošku bych polemizovala se závěrem, že 4. den vynechané MS už se // ukážou každé těhuli, obzvlášť těm s kratší LF asi moc ne, nicméně závěr je jednoznačný - testovat brzo (už od 10.DPO) je naprosto zbytečné. :-)

  Další informace o těhotenských testech si můžete přečíst zde
  http://www.rodina.cz/clanek1521.htm
  http://www.rodina.cz/clanek3831.htm  Zpět na začátek