BT a těhotenstvíKteré dny jsou plodné?
Pravděpodobnost otěhotnění v jednom cyklu
Křivka BT v těhotenství
Těhotenské příznaky

Metoda měření bazální teploty je často zmiňována v souvislosti se snahou otěhotnět.

V prvé řadě si ale musíme uvědomit, že metoda samotná pravděpodobnost otěhotnění nikterak nezvyšuje, pouze nám dodává informace, se kterými potom můžeme naložit po svém. K tomu, aby žena otěhotněla, jsou zapotřebí dvě základní věci - vajíčko (to se uvolňuje při ovulaci) a spermie (která se do ženina těla dostane při milování). Samozřejmě, že je to proces mnohem složitější a svoji roli tady hraje i spousta dalších věcí jako například průchodnost vejcovodů, množství a kvalita mužových spermií, hormonální profil, výška děložní sliznice, genetika, imunita... ale o těch nám BT vůbec nic neprozradí, to už je otázka odborného lékařského vyšetření, nicméně bez vajíčka a spermie se to prostě neobejde :-)

No a co nám k tomu říká BT? Vzestup teploty prozradí, kdy a jestli vůbec proběhla ovulace (= uvolnilo se vajíčko), a na nás potom je, abychom v těch dnech dodaly k vajíčku i spermii ;-) Čímž nechci říct, že by mělo dojít k situaci, kdy cítíte povinnost se milovat, protože očekáváte ovulaci. Jsem zastáncem toho, že by se lidé měli milovat, když na to mají chuť a náladu, bez ohledu na to, jakou teplotu žena ráno naměřila. Ale pokud má někdo chuť či náladu dvakrát za cyklus a podle křivky BT vidíme, že se ani jednou "nestrefili" do těch správných dnů, nezbývá, než tomu trochu pomoct a zkusit manžela svést alespoň v jednom z těch kritických pěti dnů. Milování mimo ovulační období je dozajista velice příjemné, ale z hlediska snahy o otěhotnění naprosto neúčinné. Stejně tak pokud z měření vyrozumíte, že ovulace nastává mnohem později, než jste dosud předpokládaly, může Vám to pomoct poznat, že i milování ke konci cyklu nemusí být "marné" ;-) Co se týče těch párů, které se milují alespoň jednou za tři dny, tady je měření BT dobré maximálně k tomu, že se ujistíte, že ovulace opravdu proběhla a jedním z milování jste se opravdu "strefili" ;-)

Zpět na začátek

 • A které dny jsou vlastně plodné?

 • To vlastně závisí na životnosti spermií a vajíčka. Spermie za dobrých podmínek vydrží v ženině těle živé a oplozeníschopné 2-3 dny, takže pokud se milujete dva dny před ovulací, je dost dobře možné, že si spermie ve vejcovodu na vajíčko počkají a oplodní ho. Vajíčko samotné má životnost o něco nižší - uvádí se 12-24 hodin, tudíž ještě den po ovulaci může být oplodněníschopné, ale později zaniká a pravděpodobnost otěhotnět se blíží k nule. Nejvhodnější tedy je snažit se v těchto dnech:
  - tři dny před ovulací - pravděpodobnost není moc vysoká, ale některá odolná spermie si třeba zvládne počkat ;-)
  - dva dny před ovulací - pravděpodobnost stoupá
  - den před ovulací - pravděpodobnost otěhotnět je opravdu hodně vysoká, v příznivém prostředí do druhého dne přečká hodně spermií
  - v den ovulace - pochopitelně vysoká pravděpodobnost otěhotnět
  - den po ovulaci - pravděpodobnost opět klesá, nicméně vyloučeno to určitě není

  Studie ke správnému načasování a frekvenci milování při snaze otěhotnět (v angličtině) - píše se tam, že největší pravděpodobnost je 1-2 dny před ovulací. Dále říkají, že pokud nemáte nějaké zdravotní problémy (špatný spermiogram), tak čím častěji, tím pravděpodobnost zvyšujete ;-) (trochu polemika s obecně doporučovanými 1-2denními přestávkami - závěrem - milujte se dle chuti a možností :-)):
  http://www.fertilityfriend.com/Faqs/Intercourse-Timing-and-Frequency.html

  Plodné dny si můžete snadno i bez kalkulačky spočítat tady: Výpočty

  Přes to všecko si ale musíme uvědomit, že otěhotnění je malý zázrak a závisí na spoustě dalších faktorů. Jediné, co můžeme ovlivnit (kromě celkově zdravého životního stylu a pozitivního myšlení), je pomilovat se v některém z plodných dní, potom už to všecko závisí na našem těle a bylo by mylné se domnívat, že tím, že se spermie dostane k vajíčku, máme vyhráno. Závisí ještě na tolika dalších faktorech, které nijak neovlivníme, vajíčko se musí už od začátku správně dělit a vyvíjet, uhnízdit se v připravené děložní sliznici a přečkat mnoho kritických dní i týdnů. Mnoho žen ani neví o tom, že přestože opravdu došlo ke zdárnému oplodnění, vajíčko ty první dny nezvládlo a v poklidu odejde s menstruací. Takto bohužel končí velké procento oplodněných vajíček, i velká část těch opožděných menstruací může ve skutečnosti být těhotenstvím, které zaniklo ještě v naprostém počátku. Ale určitě to není důvod k jakémukoli stresu, tohle se děje tak často i u většiny zdravých žen, přesto se jednoho dne jednomu z oplodněných vajíček povede zvítězit a žena opravdu otěhotní.

  Zpět na začátek

 • Pravděpodobnost otěhotnění u zdravého páru v jednom cyklu se udává 15-20%.

 • Můj muž jednou poznamenal, že je to, jako když si hodíte kostkou a padne Vám jednička, při šestce pak smíte házet ještě jednou ;-)

  Pokud budeme brát v úvahu pouhou matematickou pravděpodobnost, počítejte se mnou:
  Po jednom cyklu snažení zůstane těhotných 15-20 žen ze 100.
  Po dvou cyklech už je to 28-36 žen ze 100
  Po třech cyklech 39-49 žen ze 100
  Po čtyřech cyklech 48-60 žen ze 100
  Po pěti cyklech 56-68 žen ze 100
  Po šesti cyklech 63-74 žen ze 100
  Po sedmi cyklech 68-79 žen ze 100
  Po osmi cyklech 73-84 žen ze 100
  Po devíti cyklech 77-87 žen ze 100
  Po desíti cyklech 81-90 žen ze 100
  Po jedenácti cyklech 84-92 žen ze 100
  Po dvanácti cyklech 86-93 žen ze 100

  Pokud se budete chtít o pravděpodobnost zajímat trochu více do hloubky, další informace najdete zde:
  (Více na pravděpodobnost a těhotenství)

  To je samozřejmě pouze matematika, ve skutečnosti si s námi příroda stejně pohrává po svém :-), ale vidíte, že ani do roka neotěhotní všechny ženy, které se o to snaží, i když třeba nikde není vůbec žádný problém.
  Chtěla jsem ale připomenout, že vážně není třeba propadat panice, pokud se nám nepovede otěhotnět do třech měsíců (byť se to všem známým kolem podařilo), většina zdravých párů bez problémů otěhotní do roka od začátku snažení. Proto se Vámi asi většina lékařů nebude chtít zabývat, když k nim vyděšeně přiběhnete po třech měsících neúspěchu. I když jste si 100% jisté, že jste se pomilovaly přesně v den ovulace, (pochopitelně pokud nemáte žádné jiné problémy nebo podezření na ně). Prostě proto, že i když není nikde žádná chyba, máte šanci tak 2:3, že se Vám za tři měsíce otěhotnět podaří.
  Prostě si hned na začátku snahy otěhotnět uvědomte, že to nemusí jít hned a nějakou dobu to může trvat, i když jste zvyklé si bez problémů v životě zorganizovat všecko, tohle ve Vašich rukou bohužel není ;-)
  (Jak být při snažení v pohodě?)

  Vraťme se ale k měření BT.
  Samotné měření má tu nevýhodu, že teplotní vzestup Vám ovulaci ukáže až zpětně. Takže ve chvíli, kdy už máte ovulaci pomocí BT potvrzenou, bývá už na snažení většinou pozdě. Pomoct tomu může sledování dalších znaků, které ovulaci dokáží předpovídat předem - například děložního čípku a hlenu, popřípadě ovulačních testů. Jejich nevýhodou naopak je, že ačkoli dokáží ovulaci předpovídat, s jistotou nemohou tvrdit, že opravdu proběhla. Proto je vhodné všechny tyto metody kombinovat.
  (Více na symptotermální metoda)
  (Více na ovulační testy)
  Pokud se rozhodnete pouze měřit BT, je třeba naměřit více cyklů, abyste dokázaly předpovědět, kdy asi tak může ovulace nastat - u pravidelných cyklů bude pravděpodobně přicházet +- stejně, u nepravidelných asi dorazí pokaždé jinak.

  Zpět na začátek

 • A jak vlastně vypadá křivka BT v těhotenství?

 • Jak a kdy nejdříve ji můžete rozpoznat od běžné ovulační?
  Její hlavní rozdíl je pouze a jedině v tom, že po skončení luteální fáze teploty neklesnou.
  Pochopitelně může obsahovat mnoho znaků, které jsou pro těhotenství typické (ale výjimečně se mohou objevit i u netěhotenských křivek), ale absence těchto znaků rozhodně neznamená, že nemůžete být těhotné, pokud jste se milovaly alespoň v jednom z plodných dní.
  Takovými znaky jsou například:
  - implantační pokles - v době, kdy se vajíčko uhnízďuje, může dojít k jednodennímu prudkému poklesu teploty (a opětovnému vzestupu!). Tento pokles se může vyskytnout nejčastěji mezi 7.-10.DPO, ale výjimečně se může objevit už od 5.DPO, popřípadě až 11.DPO. Opakuji, že přítomnost tohoto poklesu nutně neznamená těhotenství a naopak jeho absence ho nevylučuje, přesto bývá s těhotenstvím často spojován. Nepleťte si ho ale s poklesem před MS - pokud například Vaše luteální fáze trvá obvykle 11 dní a 11.DPO dojde k prudkému poklesu, daleko pravděpodobněji se jedná spíše o znak přicházející MS nežli o těhotenství :-(
  - třífázová křivka - po ovulaci dochází k trvalému teplotnímu vzestupu, na určitém % těhotenských křivek se pak může objevit ještě vzestup druhotný, po uhnízdění vajíčka. Nejčastěji se objeví, stejně jako implantační pokles mezi 5.-11.DPO. Například před ovulací se teploty pohybují mezi 36,3-36,6, po ovulaci pak 36,7-36,9 a po uhnízdění se ještě jednou zdvihnou na 37,0-37,2.
  - implantační špinění - opět pouze v některých případech se může objevit v období implantace slabé špinění.

  Ideální těhotenská křivka by tedy vypadala takto - ovulace se projeví výrazným vzestupem, krátce před ní je milování. Zhruba týden po ovulaci dojde k prudkému jednodennímu poklesu, po kterém dojde k druhotnému zvýšení teplot, v tomto období také může dojít ke špinění. Po uplynutí obvyklé doby luteální fáze teploty neklesají a menstruace nepřichází.
  Jak jsem ale psala, tato křivka by byla ideální a jak už to tak v životě chodí, ideální věci se vyskytují opravdu málokdy ;-)
  Naopak většina těhotenských křivek se tváří stejně jako předchozí naměřené ovulační, a že je něco jinak, poznáte, až když teploty po luteální fázi neklesnou, ale drží se stále zvýšené. Dokonce ve výjimečných případech může dojít i ke slabé menstruaci, ale pokud jste skutečně těhotná, teploty by po ní neměly klesnout a měly bý být pořád stejně zvýšené.

  Zpět na začátek

  Studie k trojfázové křivce (v angličtině) - píše se tam, že trojfázovou křivku má cca 12,6% těhulí a 4,47% netěhulí, nejčastěji ke druhému stoupnutí teplot dochází 9.DPO:
  http://www.fertilityfriend.com/Faqs/Triphasic-Pattern-and-Pregnancy.html

  Studie k implantačnímu poklesu(v angličtině) - píše se tam, že 11% křivek s implantačním poklesem neskončí těhotenstvím, 23% ano. Nejčastěji se tento pokles objeví mezi 7. a 8.DPO:
  http://www.fertilityfriend.com/Faqs/Implantation-dip-study.html • Již brzy po uhnízdění vajíčka se mohou (ale nemusejí!) objevit i jiné těhotenské příznaky

 • Zvětšená a bolestivá prsa, citlivé bradavky, nevolnosti, zvracení, žaludek "na vodě," zvýšená únava nebo naopak nespavost, nervozita, změny nálad, kovová chuť v ústech, nadýmání, říhání, častější močení... Můžete pociťovat některé z těchto příznaků, ale takto z počátku nemusíte vůbec žádné. Taky je třeba zdůraznit, že mnoho z takzvaných těhotenských příznaků je velice podobných s příznaky blížící se menstruace, což si ovšem ženy, které zoufale chtějí otěhotnět, často neuvědomí a například citlivá prsa automaticky připisují těhotenství, i když se ve skutečnosti jedná jen o premenstruační příznak. Ženy, které se k otěhotnění velice upínají, si také dokážou spoustu takovýchto příznaků vsugerovat a potom jsou nemile zaskočeny menstruací. Nejmoudřejší tedy je příliš se k tomuto cíli neupínat - měřte BT, sledujte se, ale neobelhávejte se, můžete žít naprosto běžným životem a zároveň se snažit otěhotnět :-)

  Záměrně jsem se vůbec nezmínila o výši teplot během těhotenství.
  Několikrát jsem již zdůrazňovala, že každá jsme jiná a co je pro jednu normální, pro druhou může být velice neobvyklé. Takže zatímco jedna je ráda, když se jí po uvulaci teploty vyšplhají až téměř k zázračným 36,6, pro druhou jsou to teploty předovulační a po ovulaci běžně překračují 37. Svoji roli hrají i teploměry - kdo měří rtuťovým v pochvě, pravděpodobně bude mít teploty mnohem vyšší, než kdo měří digitálním v ústech.
  To vše tu zmiňuji proto, že jsem se již několikrát setkala se zjednodušeným názorem, že těhotenství automamaticky znamenají teploty přes 37. Jsou ženy, které bez problémů otěhotní i s hodnotami 36,5, a potom i takové, pro které je 37,2 naprosto běžná poovulační teplota. Takže určitě nezoufejte, pokud Vám teploty neukáží vysněnou 37 (a naopak předem nejásejte, až 37 na teploměru objevíte), porovnávejte vždy pouze své křivky se svými. Samozřejmě, že pokud Vaší doposavad nejvyšší naměřenou hodnotou bylo 36,8 a nyní už máte pátým dnem teploty přes 37, pokud nejste nemocná nebo neberete nějaké léky zvyšující teplotu, těhotenství je velice pravděpodobné :-)

  Na závěr bych určitě všem doporučila projít galerii křivek a podívat se, jak může vypadat těhotenství. Snažila jsem se tam zahrnout křivky naprosto vzorné, ale i různým způsobem atypické, aby si každý uvědomil, že pokud se pomilujete v jednom z plodných dnů, nic není ztraceno, ať vypadá Vaše křivka jakkoliv :-)
  (Více na příklady křivek)

  A ještě jedna krásná věc, kterou jsem nedávno četla na fertilityfriend (přibližný překlad) - existují cykly těhotných žen, které mají určité znaky (výrazně zvýšená teplota, trojfázová křivka, implantační pokles...). Některé cykly těhotných žen neobsahují žádné z těchto znaků, naopak výjimečně se tyto znaky můžou vyskytovat i u žen, které těhotné nejsou. A teď to nejdůležitější - neklesejte předem na mysli, KAŽDÝ cyklus, ať je křivka jakákoli, nežli přijde dlouhý výrazný pokles či MS, se může vyvinout v těhotenství, jsou-li splněny dvě podmínky - žena měla ovulaci a došlo ke styku v plodném období.

  Zpět na začátek