Ovulační testyNa co reagují ovulační testy?
Kdy použít ovulační test?
Jak použít ovulační test?
Možné problémy ovulačních testů - nakolik jsou spolehlivé?

Pokud nebudete chtít měřit BT nebo si svá měření budete chtít potvrdit, můžete vyzkoušet ovulační testy.

 • Na co reagují ovulační testy?

 • Ovulační testy vypadají podobně jako těhotenské, podobně se používají a podobně vypadá i výsledek, rozdíl je ovšem v tom, že zatímco těhotenské testy reagují na hormon hCG vylučovaný po uhnízdění oplodněného vajíčka, ovulační testy reagují na luteinizační hormon (LH), který je produkován v maximální míře těsně před ovulací a způsobuje prasknutí folikulu. Pokud najdete na ovutestu //, znamená to, že hladina LH je maximální a v nejbližší době (většinou tento nebo příští den) dojde k ovulaci. Výhodou ovulačních testů oproti běžnému měření BT je fakt, že dokáží ovulaci PŘEDVÍDAT dopředu, zatímco BT ji svým vzestupem ukáže až zpětně. Na druhou stranu na rozdíl od BT Vám už neprozradí nic jiného kromě data ovulace.

  Pro ilustraci vložím obrázek, jak se vyvíjí hladina LH v průběhu cyklu:  Hladina LH je znázorněna oranžovou křivkou, ovulace růžovou čarou a modré svislice potom naznačují možné varianty testování. Vidíte, že hladina tohoto hormonu je v průběhu cyklu nevýrazná a konstantní, ale před ovulací jeho produkce prudce narůstá a brzy po vrcholu opět prudce klesá. Je tedy naprosto nutné správné "načasování" testu, pokud budete testovat příliš brzy, nezobrazí se nic.

  Další informace o LH a vlivu hormonů na cyklus se dočtete zde: (Více na menstruační cyklus)

  Zpět na začátek

 • Kdy použít ovulační test?

 • Ovulační testy jsou poměřně drahá záležitost (cca 30-100,- Kč/ks), je tedy více než vhodné jejich použití správně načasovat, abyste jich nemusely dělat mnoho. Ideální je začít je zkoušet pár dní před očekávanou ovulací, pokud tušíte, kdy ji můžete očekávat, vyzkoušejte je poprvé dva až tři dny před ovu a potom je opakujte každý den, dokud se Vám neukáží silné //, to znamená, že ovulace už je velice blízko. Ve chvíli, kdy začne druhý proužek slábnout, znamená to, že ovulace už pravděpodobně proběhla. Pokud najdete silné // několik dní za sebou, ovulace přijde po tom posledním předtím, než začnou slábnout. Z obrázku výše vidíte, že pokud si test uděláte příliš brzy (1), hladina LH je ještě příliš nízká a pravděpodobně uvidíte pouze /. Pokud si ho uděláte před blížící se ovulací (2), hladina LH už bude zvýšená a na testu se Vám začne rýsovat i druhá čárka, stále ale ještě bude slabší než ta kontrolní, takovýto test je na rozdíl od těhotenských testů považován za negativní. Teprve když uděláte test těsně před ovulací (3), ukáže Vám dvě stejně silné čárky, tehdy je test pozitivní. Po ovulaci (4) hladina LH klesá, čárky slábnou až zmizí úplně a test je opět negativní.

  Samozřejmě, že pokud s měřením/ ovutesty teprve začínáte, nemusíte umět odhadnout, kdy přesně ovulace přijde, potom nezbývá než začít je dělat o něco dříve a spotřebujete jich pravděpodobně více. Doporučuji od délky zatím nejkratšího naměřeného cyklu odečíst tak 16-20 dní (u kratších cyklů méně) a v ten den začít testovat. Například u cyklů 25 dní bych zkusila testovat od 9.DC, u cyklů 35 dní až od 15.-18.DC (navzdory tomu, že se v testu doporučuje jednotná doba začátku testování, každá máme ovulaci jindy).

  Kdy můžete očekávat ovulaci, si můžete snadno i bez kalkulačky spočítat tady: Výpočty

  Další otázka je - v kterou denní dobu testovat? Na rozdíl od těhotenských testů, které se doporučují dělat hned ráno (ranní moč je koncentrovanější a hCG je zde obsažen ve větším množství), ovulační testy by se měly dělat naopak odpoledne, kdy je koncentrace LH nejvyšší. Ovšem také se doporučuje před testem několik hodin omezit příjem tekutin, aby byla moč méně naředěná.

  Zpět na začátek

 • Jak použít ovulační test?

 • V podstatě úplně stejně jako test těhotenský. Podle návodu ho po rysku ponoříte do moči, necháte působit doporučenou dobu a poté zkontrolujete, zda je vidět jen jedna čárka nebo obě, ale ta testovací slabší (v obou případech je test negativní), nebo jsou obě hodně silné (pozitivní). Ve chvíli, kdy najdete pozitivní test, nejpozději do druhého dne pravděpodobně proběhne ovulace a je vhodný čas na to se pomilovat (pokud chcete otěhotnět a nevadí Vám milování "na povel" - ovšem kdyby Vám vadilo, asi se rovnou vykašlete na ovutesty ;-)).

 • Možné problémy ovulačních testů - nakolik jsou spolehlivé?

 • Občas se může stát, že čárky na ovulačním testu sílí, ale testovací čárka nikdy nedosáhne síly té kontrolní, další den začne opět slábnout. Tady je několik možností - buď ovulace skutečně neproběhla, nebo hladina LH stoupá příliš prudce (viz obrázek) a Vy jste netestovaly v ten správný okamžik - jeden test byl příliš brzy, druhý příliš pozdě (okamžiky 2 a 4 na obrázku). V takových případech je vhodné kombinovat ovulační testy s měřením BT (její vzestup potvrdí proběhlou ovulaci) nebo můžete vyzkoušet třeba dva testy v rozmezí několika hodin.

  Také se může stát, že testy jsou pozitivní několik dní za sebou nebo i vícekrát v cyklu, potom platí, že ovulace nastala v den posledního pozitivního testu nebo den poté.

  Určitě doporučuji projít příklady křivek BT ve vztahu k ovulačním testům, vložila jsem tam odkazy na křivky ovulační, anovulační i těhotenské a můžete na nich vidět, jak se ovulační testy mohou chovat vzorně nebo naopak nepředvídatelně:
  (Více na příklady křivek)

  Další informace o ovulačních testech si můžete přečíst zde:
  http://www.rodina.cz/clanek4909.htm  Zpět na začátek