Pověry, mýty, omyly a nejčastější chyby


Při pročítání desítek článků o měření BT jsem se setkala s mnoha zjednodušeními, která ovšem při pečlivé aplikaci mohou vést k absolutnímu nepochopení a velkým chybám. Mnoho z těchto mýtů a nejčastějších chyb jsem už uvedla v odpovědích na otázky FAQ, většinu z nich najdete při pečlivém pročtení všech kapitol na této stránce, přesto jsem si vědomá toho, že ne každá má čas či náladu všecko studovat - přináším zde proto přehled nejčastějších polopravd či úplných výmyslů.


Mýty o menstruačním cyklu

Ovulace bývá v polovině cyklu (popřípadě 14.DC)
Menstruační cyklus má mít 28 dní, pokud je více než o pár dní delší či kratší, je něco špatně
Při příliš dlouhém nebo nepravidelném cyklu nelze otěhotnět (popřípadě nedochází k ovulaci)
Žena může otěhotnět během cyklu kdykoli, ovulaci prý může vyvolat například silný orgasmus
Za cyklus může žena ovulovat několikrát


Mýty o bazální teplotě

Ovulace se snadno pozná podle výrazného poklesu teploty. Před každou ovulací teplota klesne.
Digitální teploměry jsou špatné, ukazují méně než rtuťové
Na čím více desetinných míst teploměr měří, tím lépe
Dlouhodobé teploty přes 37 stupňů znamenají těhotenství
Nemusím měřit BT, ovutesty (popřípadě čípek, hlen...) mi ovulaci prozradí předem a jednodušeji


Nejčastější chyby při měření a interpretaci

Nemusím měřit ve stejnou dobu, stačí, když za každou hodinu, kterou si přispím, odečtu desetinu stupně
Po ovulaci se teplota zvýší trvale, měla bych tedy být schopna něco vyčíst i při porovnávání odpoledních měření
Měřím několikrát za sebou a zapíšu teplotu, která se mi více "hodí"
Výsledný graf je příliš rozházený, trochu si ho upravím, aby vypadal lépe, vynechám teploty, které byly měřeny za neobvyklých podmínek
Nemůžu být těhotná, mé teploty ani jednou nepřesáhly 37 stupňů
Nemůžu být těhotná, mé teploty po ovulaci jsou stejně vysoké jako v jiných cyklech
Když otěhotníte z milování před ovulací, bude to holčička (holčičí spermie přežijí déle) a když při ovulaci, bude to chlapeček (chlapečkovské spermie jsou rychlejší)


Mýty o menstruačním cyklu

 • Ovulace bývá v polovině cyklu (popřípadě 14.DC)

 • To není pravda. Lépe řečeno je to značné zjednodušení, které platí pouze u některých cyklů - obzvlášť u těch kratších než 28 dní bývá ovulace opravdu kolem poloviny cyklu. Ale u delších cyklů nastává většinou ovulace až ve druhé polovině cyklu, 11-16 dní před koncem. A ovulace 14.DC? Datum často uváděné v učebnicích biologie, ve skutečnosti naprosto nepodstatné a u každé z nás jiné :-)
  Ovulaci si můžete snadno i bez kalkulačky spočítat tady: Výpočty

  Zpět na začátek

 • Menstruační cyklus má mít 28 dní, pokud je více než o pár dní delší či kratší, je něco špatně.

 • Absolutní pověra, často živená zjednodušujícími články. Už ve škole jsme se učily, že ženin cyklus trvá 28 dní s ovulací 14.DC, ve skutečnosti má takový přirozeně málokterá z nás. Stejně tak hormonální antikoncepce, která cyklus uměle upravuje na onu přesnou délku, občas vzbuzuje dojem, že stejné by to mělo být i po jejím vysazení. Každá z nás má od přírody jinou délku cyklu, někdo je má krátké (já třeba 22-24 dní), někdo hodně dlouhé (35 dní není žádná neobvyklá délka) a někdo opravdu kolem těch 28, neberte to ovšem za normu. Pro otěhotnění daleko důležitější než délka cyklu je fakt, že v něm probíhá ovulace :-)


  Zpět na začátek

 • Při příliš dlouhém nebo nepravidelném cyklu nelze otěhotnět (popřípadě nedochází k ovulaci)

 • To také není zdaleka pravidlem. Fakt je, že hodně dlouhé a/ nebo nepravidelné cykly nejsou příliš OK, ale pokud při nich dochází k ovulaci, otěhotnět se s nimi dá celkem bez problémů. Hodně dlouhé či nepravidelné cykly mohou signalizovat nějaký problém a určitě se o tomto faktu zmiňte lékaři, ale sama o sobě jejich existence otěhotnění nevylučuje.
  Můžete se podívat na příklady hodně dlouhých cyklů, při nichž žena otěhotněla: Příklady křivek


  Zpět na začátek

 • Žena může otěhotnět během cyklu kdykoli, ovulaci prý může vyvolat například silný orgasmus

 • Tak to určitě není pravda! Žena může otěhotnět pouze v plodných dnech, kdy je buď ve vejcovodu přítomno čerstvé vajíčko, nebo dojde v nejbližších dnech k ovulaci. Jak jistě po přečtení této stránky víte, vajíčko nedozraje přes noc, folikul roste maximálně o 2 mm denně a nemůže se tedy stát, že by se rozhodnul prasknout v den, kdy by na to nebyl aspoň trochu připravený. Otázka vyvolané ovulace zatím není zatím u lidí prokázána (tuším, že to pozorovali u hlodavců), ale i kdyby měl orgasmus ovulaci vyvolat, rozhodně se to nemůže stát libovolný den cyklu. Tyto teorie podporují zaručené zprávy typu "kamarádce se stalo...," kdy jsou známy případy, kdy žena otěhotněla v naprosto neočekávanou dobu. Rozhodně je nezpochybňuji, ale tvrdím, že všechny mají rozumné vysvětlení.
  Např. otěhotnění během MS - u velmi malého % žen může k ovulaci dojít těsně po MS a je tedy možné, že spermie z milování při MS do této ovulace přečkají.
  Otěhotnění těsně po MS - to si umím klidně představit i u sebe - počítejte se mnou - MS má pět dní, šestý se pomiluji a hodně vytrvalé spermie přečkají až do 10.-11.DC, kdy ovuluji.
  Otěhotnění těsně před MS - opět hodně posunutá ovulace, žena, která měří BT, ví, že u ní ještě k ovu nedošlo, a může si dávat pozor...
  Teprve až mi ukážete ženu, která prokazatelně ovulovala např. 12.DC, milovala se jedinkrát za cyklus 14 dní poté a přesto otěhotněla, potom všecka svá slova odvolám :-) Vsadím se ale, že takovou najdete těžko ;-)


  Zpět na začátek

 • Za cyklus může žena ovulovat několikrát

 • To je pravda. Ovšem pokud dojde k uvolnění více vajíček (za takovýchto vícečetných ovulací potom pocházejí vícevaječná dvojčata), stane se to v poměrně krátkém časovém intervalu (tak s max. denním rozdílem), rozhodně nečekejte, že můžete v cyklu ovulovat třeba každý týden. Na BT se druhá ovulace většinou nepozná.


  Zpět na začátek


  Mýty o bazální teplotě

 • Ovulace se snadno pozná podle výrazného poklesu teploty. Před každou ovulací teplota klesne.

 • Opět veliké zjednodušení. K tomuto poklesu sice opravdu dochází, je to ovšem záležitost tak krátkodobá, že ho hodně často vůbec nezachytíte. Ano, u spousty cyklů se opravdu objevuje, ale samotný pokles ovulaci rozhodně nesignalizuje, stejně tak jeho nepřítomnost neznamená, že tento den k ovulaci nedošlo. Bohužel podle BT se ovulace předpovídá opravdu obtížně, potvrdí ji až následný vzestup, doporučuji proto sledovat i ostatní znaky (hlen, čípek, ovutesty...)


  Zpět na začátek

 • Digitální teploměry jsou špatné, ukazují méně než rtuťové

 • Ne a ano. Ukazují sice většinou méně než rtuťové, ovšem pro měření BT nejsou absolutní hodnoty příliš důležité, to je pouze tvar křivky, její vzestupy a poklesy. Digitální teploměry jsou možná o trochu méně přesné, rozhodně ale nejsou pro měření BT nevhodné, dokonce jsou díky své pohodlnosti velice oblíbené (sama jeden používám).


  Zpět na začátek

 • Na čím více desetinných míst teploměr měří, tím lépe

 • Ne. Je sice hezké, pokud vám teploměr ukáže hodnotu s dvěma desetinnými místy, daleko důležitější je ovšem jeho spolehlivost (přesnost měření) a ještě důležitější Vaše vlastní disciplína při měření. Teplota sama o sobě během cyklu skáče o desetinku - dvě, není tedy důležité, jestli Vám bude skákat o dvanáct či patnáct setin, ty velké změny (ovulace, pokles před MS) se většinou odehrávají v daleko větším měřítku :-)


  Zpět na začátek

 • Dlouhodobé teploty přes 37 stupňů znamenají těhotenství

 • Ne. Sama o sobě je hodnota 37 úplně nedůležitá. Pokud máte teploty vyšší, jiný teploměr, měříte v pochvě..., přes 37 se můžete docela dobře dostat i při běžném ovulačním cyklu. Pokud ale míváte hodnoty nižší a najednou se Vám zvednou nad 37, pokud to není nějaká nemoc, těhotenství to signalizovat může.


  Zpět na začátek

 • Nemusím měřit BT, ovutesty (popřípadě čípek, hlen...) mi ovulaci prozradí předem a jednodušeji

 • Ano, opravdu nemusíte :-) Nemusíte vlastně nic, ani sledovat hlen či čípek, ani utrácet peníze za ovutesty, můžete to všecko nechat v klidu "na přírodě." Ale pokud už se rozhodnete sledovat, vězte, že hlen, čípek či ovutesty dokáží ovulaci sice předpovědět dopředu, definitivně ji ovšem potvrdí až BT svým vzestupem. I u anovulačních cyklů se může vyskytovat plodný hlen a čípek vzorně měkký a zkrácený. Pravda je, že ovulační testy jsou velice spolehlivé a pokud ukáží silné //, ovu s velikou pravděpodobností opravdu proběhne, ale např. pokud je výsledek nejasný, BT může svým vzestupem vše potvrdit :-)


  Zpět na začátek

  Nejčastější chyby při měření a interpretaci

 • Nemusím měřit ve stejnou dobu, stačí, když za každou hodinu, kterou si přispím, odečtu desetinu stupně

 • Tak to určitě ne! Přesné měření je nanahraditelné a plošné korekce hodně často vůbec nefungují. Pokud se opravdu dobře znáte a víte, jak Vaše tělo na které podněty reaguje, můžete zkusit korekce provádět, ale pouze v nejnutnějších případech. Raději opravdu měřte za co nejpodobnějších podmínek, to je nejspolehlivější :-)
  Více na korekce


  Zpět na začátek

 • Po ovulaci se teplota zvýší trvale, měla bych tedy být schopna něco vyčíst i při porovnávání odpoledních měření

 • Ano, teplota se sice zvýší trvale, ale BT je hormonálně ovlivněna maximálně v řádu desetin, zatímco další vlivy během dne (tělesná aktivita, jídlo, teplé nápoje, počasí...) ji mohou zvýšit až o stupně, rozdíl BT se v tomto případě úplně ztratí. Měření BT má význam pouze po několika hodinách absolutního klidu, odpolední měření jsou tedy bezpředmětná (pokud tedy nepracujete na směny a nebudíte se ve tři odpoledne ;-))


  Zpět na začátek

 • Měřím několikrát za sebou a zapíšu teplotu, která se mi více "hodí"

 • Velká chyba! BT signalizuje, co se v našem těle odehrává, ta "hezčí" hodnota tedy rozhodně nemusí být ta správnější. Uvědomte si, že tím, že si zapíšu o dvě desetinky vyšší teplotu, si ovulaci rozhodně nepřivolám ;-) Co tedy s vícenásobnými měřeními? V prvé řadě - snažte se jim vyhnout! Naměřte jednou ve svou obvyklou hodinu, teplotu zapište, teploměr uschovejte a dál už neměřte. Pokud přesto měříte vícekrát, zapište tu hodnotu, které je měřena za podmínek nejpodobnějším těm, za kterých měříte obvykle. Viz také odpověď na následující otázku.


  Zpět na začátek

 • Výsledný graf je příliš rozházený, trochu si ho upravím, aby vypadal lépe, vynechám teploty, které byly měřeny za neobvyklých podmínek

 • Opět velká chyba! Každá teplota signalizuje to, co se ve Vašem těle odehrává. Nikoli tedy naopak - tím, že byste změnily teplotu, rozhodně tím nezměníte procesy ve Vašem těle. Byť byste si teplotku přizpůsobily jenom o kousek, ovulaci to prostě nevyvolá, pokud sama od sebe neproběhla ;-) S upravováním a vynecháváním teplot opravdu opatrně, jedna-dvě teploty za cyklus nejsou katastrofou, pokud by ale měla být upravena polovina teplot, graf tím ztrácí svoji vypovídací hodnotu. Viz také odpověď na předchozí otázku.
  Více na korekce


  Zpět na začátek

 • Nemůžu být těhotná, mé teploty ani jednou nepřesáhly 37 stupňů

 • Ono magické číslo 37 je ve skutečnosti docela bezvýznamné. Pokud se Vám teploty před ovulací pohybují poměrně vysoko, pravděpodobně teplotu 37 překročíte i v běžném ovulačním cyklu. Pokud máte naopak teploty nízké, dost možná se nad 37 nedostanete ani při těhotenství.


  Zpět na začátek

 • Nemůžu být těhotná, mé teploty po ovulaci jsou stejně vysoké jako v jiných cyklech

 • Trojfázová křivka je sice hezká věc, ale velká část žen ji nikdy nepozná. Jediným spolehlivým znakem těhotenství je to, že teplota ani po době, kdy měla přijít MS, neklesá, stoupat rozhodně nemusí. Zkuste si prohlédnout některé Příklady křivek


  Zpět na začátek

 • Když otěhotníte z milování před ovulací, bude to holčička (holčičí spermie přežijí déle) a když při ovulaci, bude to chlapeček (chlapečkovské spermie jsou rychlejší)

 • Ano, na toto téma bylo opravdu vypracováno několik studií, nicméně výsledky jsou stále sporné. Uvědomte si ale, že i kdyby to byla pravda, spermií jsou při jednom milování uvolněny milióny a rozhodně nelze říct, že všecky "holčičí" přežijí déle, zatímco všecky "chlapečkovské" jsou rychlejší. Tohle není ani tak mýtus jako zásadní nepochopení statistiky. Statistika může bez problémů fungovat na skupině 1000 žen a zatímco běžně se 1000 těhulím narodí +- 500 holčiček a +-500 chlapečků, při snaze to takto ovlivnit můžeme poměr obrátit třeba 600:400 ve prospech jednoho pohlaví (pokud to samozřejmě funguje ;-)) - čísla jsem si vymyslela, ale o moc odlišná nebudou. Takže na 1000 ženách vidíme výsledky, ale pro jednu jedinou to nemá význam absolutně žádný. Možná má tedy šanci 6:4, že se jí narodí chlapeček, pomiluje-li se v den ovulace, ale stále je pravděpodobnost holčičky téměř stejně vysoká ;-) Pokud se opravdu snažíte otěhotnět, radím na takovéto experimenty zapomenout, může se Vám dost dobře stát, že při všech těch pečlivých "vědeckých" výpočtech ovulaci promeškáte a místo vytouženého pohlaví neotěhotníte vůbec ;-)


  Zpět na začátek