Jak vlastně probíhá MS cyklus zdravé ženy?Menstruace
Folikulární fáze
Ovulace
Luteální fáze
Graf BT netěhotné ženy
Graf BT těhotné ženy

V první řadě musím opět připomenout, že každá jsme jiná. Přesto všecko procesy, které se v našem těle odehrávají, jsou u všech zdravých žen hodně podobné, i hormony, které na nás působí, jsou stejné. Rozdíl je v tom, jak na nás co působí, jak intenzivně vše prožíváme a jak dlouho našemu tělu to všecko trvá. Spoustu těchto pochodů v našem těle můžeme vypozorovat (Více na symptotermální metoda). Možná jste si už dřív všimly (v době, kdy neužíváte HA), že v průběhu cyklu se Vaše tělo mění a chová s určitou pravidelností, možná pozorujete změny nálad, bolesti zad či podbřišku v určitém období, výtok či špinění, které se pravidelně opakuje... A nebo taky ne a z celého cyklu vnímáte pouze menstruaci, která Vás, obzvlášť u nepravidelných cyklů, dokáže nemile překvapit. Ve chvíli, kdy začnete své tělo více vnímat, možná si najednou uvědomíte mnoho souvislostí - že ta bolest hlavy přichází pravidelně v období ovulace, že ten zvláštní výtok, který pravidelně pozorujete, je vlastně velice příznivým znamením, že se blíží ovulace... A menstruace už Vás zaskočí málokdy.

O tom všem ale pojednává již výše zmíněná kapitola o symptotermální metodě. Tady Vás nebudu přesvědčovat, proč je dobré se téhle metodě věnovat, dokonce je tahle část věnovaná i těm, které se záměrně vůbec sledovat nechtějí a nechávají vše na přírodě. Přesto je určitě dobré vědět, co a proč se vlastně v našem těle odehrává a jak má správně fungovat :-)

 • Tak tedy - menstruační cyklus začíná menstruací :-)

 • Možná to zní trochu nelogicky, protože ve skutečnosti je MS zakončením celého toho procesu, ale je to tak. První den cyklu = první den menstruace. Před příchodem MS hladina progesteronu prudce klesá a děložní sliznice, která do té doby narostla, aby se děloha připravila na příchod oplodněného vajíčka, už se dále nedokáže udržet a odchází z těla. Občas se setkávám s názorem, že některý z těch větších kousků je neoplodněné vajíčko, uvědomme si ale, že přestože to je největší buňka v těle a je viditelná pouhým okem, měří něco kolem desetiny milimetru, takže v té záplavě krve ji nemáme šanci postřehnout. Ty "kousky," které z nás společně s krví odcházejí, jsou kousky děložní sliznice, která už není vyživována. Ale nebojte, v příštím cyklu zase naroste nová ;-)
  Zpět na začátek

  Možná, že teď je čas sem vložit malý obrázek, abychom si dovedly představit, jak s námi ty hormony vlastně cloumají ;-)  Růžovou čarou je znázorněna ovulace.

 • V první fázi cyklu, která je zvaná folikulární, rostou folikuly a pomalu opět narůstá děložní sliznice.
  Je to způsobeno několika hormony - předně, jak naznačuje obrázek, vzrůstá hladina estrogenu, a také zde hraje roli FSH (hormon stimulující folikuly). Estrogen je vylučován rostoucími folikuly (a posléze tím dominantním) a způsobuje právě růst děložní sliznice a také produkci hlenu děložního čípku. Po nějaké době převládne růst dominantního folikulu a ostatní pomalu zanikají. Hladina estrogenu stále stoupá, nejvyšší hodnoty dosahuje zhruba dva dny před ovulací. Děložní sliznice stále roste, aby se dobře připravila na uhnízdění oplodněného vajíčka. V této době můžete začít pozorovat plodný hlen děložního čípku - od počátečního lepkavého je stále vlhčí a tažnější, ten nejplodnější, ve kterém spermie přežijí nejdéle, je podobný vaječnému bílku - čirý a tažný. Dále se začíná otevírat a zkracovat děložní hrdlo - tělo se celkově připravuje na to, aby potenciálním spermiím co nejvíce usnadnilo vstup do dělohy a následně vejcovodů, kde se budou moct setkat s vajíčkem a oplodnit ho.
  (
  Více na symptotermální metoda)

 • V souvislosti s hormonem estrogenem se ještě mohu zmínit o dalším "zázračném" vynálezu, který by měl signalizovat plodné dny. Jedná se o malý mikroskop, který se dá koupit v lékárně, a princip jeho použití je velice jednoduchý - každé ráno hned po probuzení nanesete na sklíčko trochu slin. Pokud je hladina estrogenu ve Vašem těle zvýšená (což před ovulací bývá vždy), estrogen krystalizuje a po zaschnutí vytvářejí sliny na sklíčku typický vzor "kapradinek." Zní to téměř zázračně, kámen úrazu je ovšem v tom, že to příliš nefunguje. Jakožto člověk, který musí všecko vyzkoušet, jsem neodolala a několik měsíců pozorovala každé ráno své sliny. Pravda, neměla jsem ten mikroskůpek z lékárny, ale ohromný mosazný Carl Zeiss Jenna, ovšem princip je naprosto shodný - při dostatečném zvětšení (já měla 150x) jsem pozorovala zaschlé sliny a světe div se, asi jsem superplodná žena, ale kapradinky jsem viděla téměř denně - včetně období menstruace! Takže z vlastní zkušenosti můžu tenhle vynález leda zatratit, nedozvěděla jsem se vůbec nic.

  Zpět na začátek

 • V této chvíli dochází k prudkému nárůstu LH (luteinizační hormon), jehož hlavním úkolem je přinutit dominantní folikul (nyní má již více jak 20 mm!), aby prasknul a uvolnil vajíčko.
  Tento jeden jediný okamžik uvolnění vajíčka z folikulu se nazývá ovulací. Ovulace sama o sobě tedy trvá jen kratičou chvilku. Občas si ji někdo plete s plodným obdobím a ptá se - kolik dní trvá ovulace? Pro vyjasnění pojmů tedy - ovulace trvá jen pár sekund, ale plodné dny se odvíjí právě kolem tohoto okamžiku - zhruba tři dny před ovulací a den po ní.
  (Více na BT a těhotenství) (Více na BT a antikoncepce)

  V souvislosti s hormonem LH musím připomenout ovulační testy. Je to právě hormon LH, na který reagují, a ve chvíli, kdy se objeví na testu //, znamená to, že hladina LH vrcholí a v nejbližší době dojde k prasknutí folikulu = ovulaci. Pokud se podíváte zpětně na obrázek, zjistíte, proč se občas stane, že navzdory proběhlé ovulaci se výrazné // neukáží - hladina LH stoupá velice prudce a stačí test udělat o pár hodin dříve či později, když není zdaleka tak vysoká, jako v okamžiku ovulace.
  (Více na ovulační testy)

 • Zpět na začátek

 • Nyní se cyklus dostává do další fáze.
  Fáze mezi ovulací a menstruací se nazývá luteální. Důležité na ní je to, že ačkoli délka folikulární může kolísat, délka fáze luteální bývá u jedné a té samé ženy +- konstantní. Délka luteální fáze by neměla být kratší než 10 dní a většinou nebývá delší než 16 dní. Je velice užitečné znát svoji délku luteální fáze. Obzvlášť u nepravidelných cyklů ve chvíli, kdy zjistíte, že proběhla ovulace, jste schopná poměrně přesně určit i to, kdy můžete očekávat menstruaci. Pokud víte, že od ovulace už uplynulo více dní (minimálně však 12-14), než obvykle trvá Vaše luteální fáze, můžete pomalu přemýšlet o těhotenském testu.

 • A co se vlastně s naším tělem odehrává během luteální fáze?
  Hladina estrogenu dramaticky klesá, naopak po ovulaci se prudce zvýší hladina dalšího hormonu - progesteronu. Ten je produkován žlutým tělískem, které vzniká z prasknutého folikulu. Zvýšená hladina progesteronu mírně zvyšuje i tělesnou teplotu, a to je přesně důvod toho, proč můžeme měřit bazální teplotu a tak dobře poznat den ovulace - do té doby se teploty pohybovaly nízko, po ovulaci se ale prudce zvýší a po celou dobu luteální fáze se drží nahoře. Progesteron způsobuje daší nárůst děložní sliznice - v této chvíli je již tělo plně připraveno na přijetí oplodněného vajíčka. Pokud vajíčko není oplodněno, dochází k jeho odplavení z těla - po uplynutí luteální fáze žluté tělísko zaniká, hladina progesteronu (a s ní většinou i teplota) prudce klesá a jsme zase na začátku cyklu - přichází menstruace.

  Zpět na začátek

 • Běžná ovulační křivka netěhotné ženy potom vypadá nějak takhle:
 • V prvé části cyklu se teploty pohybují nízko, po ovulaci stoupnou a před menstruací opět klesnou. Absolutní teploty nejsou důležité, každý je máme trochu jiné a co je pro někoho teplota nízká, pro jiného už je zvýšená a naopak. Stejně tak nelze s jistotou říct, "o kolik" teploty po ovulaci stoupnou a před menstruací klesnou - někdy stoupají několik dní pozvolna po desetince stupně, jindy "vylétnou" prudce nahoru třeba o 5-7 desetin. Důležité je jenom to, že po proběhlé ovulaci by teploty až na výjimečné jednodenní poklesy neměly klesat pod tu pomyslnou hranici dělící předovulační a poovulační fázi grafu. Stejné je to i s poklesem před MS - někomu teploty klesnou prudce během jednoho dne, někomu klesají zvolna a občas se i stává, že klesnou až během menstruace nebo dokonce po ní. Doporučuji zhlédnout některé konkrétní typické i netypické příklady křivek:
  (Více na příklady křivek)

  Zpět na začátek

 • A co když je žena těhotná?
 • Doporučuji přečíst kapitolu BT a těhotenství (Více na BT a těhotenství). Hlavní rozdíl je v tom, že když oplodněné vajíčko doputuje do dělohy a usadí se (cca 7.-10.DPO), začne produkovat těhotenský hormon hCG, který dá signál žlutému tělísku, to potom nezanikne a dál produkuje progesteron, tudíž tělesná teplota zůstává i nadále zvýšená, a to i po době, kdy by obvykle měla přijít menstruace. Existují ještě další znaky, které se MOHOU vyskytnout na křivkách těhotných žen, ale o tom podrobněji již ve zmiňované kapitole o těhotenství ;-) Opět doporučuji zhlédnout některé konkrétní typické i netypické příklady křivek:
  (Více na příklady křivek)

  Spoustu dat si můžete snadno i bez kalkulačky spočítat tady: Výpočty

  A chcete-li vědět, jaký vliv mohou mít všechny výše zmíněné hormony na ostatní znaky plodnosti, doporučuji ještě jednou pročíst kapitolu o symptotermální metodě:
  Více na symptotermální metoda

  Zpět na začátek

  HotelyInvia.cz