KorekceDoporučení
Co všechno může BT ovlivnit a jak si s tím poradit
Jednoduché korekce

Jak jsem se již zmiňovala, když jsem popisovala, jak by se správně měla bazální teplota měřit, nejdůležitější je dodržovat stále stejné podmínky.
Ne vždy je to samozřejmě možné, a proto byly zavedeny různé druhy korekcí, které mají zohlednit odlišnosti při měření.

 • Přesto bych hned na úvod napsala tři doporučení:

 • - Mnohem lepší než provádět jakékoli korekce je snažit se už od začátku měřit tak, abychom je vůbec nepotřebovaly
  - Místo provádění korekcí, u nichž si nikdy nemůžeme být jisty správností, je nechat záznam tak, jak jsme ho naměřily, a pouze si k němu udělat poznámku - pozor! tato teplota byla naměřena za neobvyklých okolností
  - Nikdy si křivku neupravujte tak, aby se vám líbila! Uvědomte si, že pokud teplota klesne, má k tomu určitě nějaký důvod, a fakt, že se za hodinu změříte ještě jednou a do grafu zapíšete tu "hezčí" teplotu, vůbec nic nezmění na tom, jestli jste či nejste těhotná nebo jestli proběhla ovulace ;-)

  Uvědomte si, že to, co se děje ve Vašem těle, ovlivňuje teplotu, kterou naměříte. Nikoli naopak - pokud byste si teplotu upravily k obrazu svému, chod Vašeho těla to ani v nejmenším nezmění!

  Zpět na začátek

 • Na začátek této kapitoly bych asi měla znovu připomenout, že každá jsme jiná. Proto i stejné změny na každou z nás mohou působit odlišně a co jedné z nás spolehlivě zdvihne teplotu o půl stupně, se druhou neudělá vůbec nic.

 • (Více na co ovlivňuje BT)
  Proto nejsem velkou zastánkyní jakýchkoli plošných a všeobecných korekcí a daleko spíš radím - zjistěte samy, co má na Vás jaký vliv. Ano, je to samozřejmě poměrně pracné, ale jedině tak budete mít jistotu, že provádíte korekce správně.
  Pokud Vás měření BT neobtěžuje, zkoušejte různé experimenty - nařiďte si budíka po hodině a pozorujte, jak se teplota vyvíjí dvě hodiny před Vaším obvyklým vstáváním, hodinu před, hodinu po, dvě hodiny po... Vyzkoušejte to několikrát - shodují se ty změny? Stoupá Vám teplota s každou hodinou o desetinu nebo naopak začne od určitého okamžiku klesat? Nebo je to naprosto nahodile pokaždé jinak?
  Co s Vámi udělá cesta na záchod dvě hodiny před probuzením? Nic se nezmění nebo potom naopak naměříte teplotu vyšší?
  Co se stane, když jdete přes celou místnost otevřít po probuzení okno? Změřte před vstáváním z postele a po něm...
  Bolí Vás hlava a vezmete si nějaký lék - projeví se to ráno nějak na teplotě?
  Škrábe Vás v krku - změnila se ráno teplota?
  Pro zajímavost se můžete zkusit měřit před spaním - aspoň uvidíte, že teploty jsou od ranních pravděpodobně velmi rozdílné a nebudu Vás muset přesvědčovat, že to večer stejně nemá cenu ;-)
  Jedete na dovolenou pod stan? Zkuste měřit i tady - vypadá pak Vaše křivka jinak?
  Pište si ke grafům poznámky, jedině tak i za čas poznáte, že tenhle zvláštní vzestup nepatří do standartní křivky, ale byl způsoben nachlazením. Až budete svou stávající křivku porovnávat s minulými, uvidíte, co je a co není U VÁS normální.

  A teprve až budete vědět, jestli se vůbec v tom všem objevují nějaké pravidelnosti, můžete se pokusit o korekci.
  Až budete vědět, že láhev vína navečer Vám teplotu zvednou o tři desetiny, až ji příště zase vypijete, můžete si od ranní teploty ony tři desetiny odečíst.
  Až budete vědět, že pokud vstanete o hodinu později, teplota se o desetinu zvedne, pak, až to zase příště zopakujete, můžete onu desetinu odečíst.

  Zpět na začátek

 • Samozřejmě, určitě se dříve nebo později setkáte s velice jednoduchými korekcemi typu - co hodina spánku, to desetina stupně. Ano, zní to velice lákavě, ale já jsem třeba vyzkoušela, že se mi teplota pohybuje v ranních hodinách tak nepravidelně, že si ani na tuhle jednoduchou věc netroufám.


 • Já osobně nemám jakékoli korekce moc ráda. Obzvlášť v době ovulace se snažím veškeré podmínky dodržovat co nejpečlivěji, ale ne vždy je to možné. Každou středu ráno chodím na angličtinu a musím vstávat o hodinu dřív - nedá se nic dělat, prostě o hodinu dřív i měřím a občas ona středa vyjde třeba v den po ovulaci. Čistě teoreticky by měl být teplotní vzestup o něco méně výrazný, ale nepotvrdilo se mi to. Tak si jenom maluji poznámky.

  Kdykoli se stane něco neobvyklého, ke grafu si to zapíšu (pro středy mám zvláštní značky ;-), ale žádné korektury neprovádím. Z grafu hned poznám, že tahle teplota MŮŽE být něčím ovlivněná (ale nemusí), takže když porovnávám současný graf s minulýma, vidím odchylky.

  Tohle všecko je samozřejmě jenom doporučení, pokud Vám bude vyhovovat provádět některou z obecných korekcí, nemusí to být problém.
  Ale určitě je mnohem lepší snažit se měřit pokaždé ve stejnou hodinu než automaticky přičítat nebo odečítat desetiny a stupně, protože to může způsobit neplechu. Však samy časem poznáte, nakolik jsou Vaše křivky stabilní a pravidelné, pokud budou hodně rozházené, doporučila bych zapomenout na korekce a raději se už od počátku snažit o absolutní přesnost, která je vůbec nevyžaduje :-)
  (Více na příklady křivek)

  Zpět na začátek