Jak na to?Měření za stejných podmínek
Čím měřit? - teploměry
Kde měřit?
Kam hodnoty zapisovat?
A jak tedy měřit - shrnutí

 • V prvé řadě asi to nejdůležitější - bazální teplota by se měla měřit pokaždé za stejných podmínek

 • Pochopitelně, asi není v lidských silách to vše splnit, přesto se o to alespoň pokuste:

  Stejný čas - měřte stále ve stejnou hodinu - i když například celý týden vstáváte v šest a o víkendu si rády přispíte, zkuste malý trik - nařídit si i o víkendu budík na šest hodin, změřte teplotu a v klidu spěte dál. Měřit jednou v šest a podruhé v devět opravdu nemá cenu. Existují sice "zaručené" způsoby korekce teplot, z vlastní zkušenosti ale mohu říct, že často ani trochu nefungují ;-)
  (Více na korekce)

  Měřit vždy hned po probuzení - bazální teplota je velice citlivá věc a dokáže se změnit i tím, že si jenom před měřením dojdete na záchod. Však si to vyzkoušejte samy - změřte, než vylezete z postele, a pak po návratu ze záchoda - existují sice výjimky, se kterýma to nic neudělá, ale třeba mně dokáže teplota vyskočit i o dvě tři desetiny stupně. Pokud pracujete na směny, určitě nedokážete zároveň měřit po probuzení a v tu samou hodinu, pro Vás platí jediná rada - měřte alespoň po čtyřech hodinách naprostého klidu (ideálně spánku - to platí pro všechny), ihned po probuzení. Pokud pracujete jeden týden noční a budete měřit pokaždé po probuzení v pět odpoledne, a druhý týden ranní a budete měřit po probuzení ve čtyři ráno, za dodržení ostatních podmínek by to nemělo vadit.
  Dále bych chtěla upozornit na to, že měření v jakoukoliv jinou denní dobu je bezpředmětné. Občas se setkávám s dotazy - ráno byla teplota taková a odpoledne onaká - moje odpověď vždy zní - odpolední teploty mohou být ovlivněny tolika věcmi, že to opravdu nemá cenu přikládat jim jakýkoli význam, proto, byť jste sebezvědavější, jindy než hned po probuzení neměřte - leda byste předtím dokázaly setrvat čtyři hodiny v absolutním klidu ;-)
  Nevylézt z postele - to znamená ani nehledat teploměr, mějte ho stále nachystaný na nočním stolku a ráno po něm jednoduše sáhněte. Pokud si ho výjimečně zapomenu v jiné místnosti, jsem zlá manželka a pro teploměr raději pošlu manžela :-)

  Měřit stále stejným teploměrem - je pravda, že některé teploměry (obzvlášť digitální) ukazují výrazně méně než jiné, u měření BT to ale vůbec není závada - předpokládejme, že teploměr, který ukazuje jeden den o tři desetiny méně než jiný, bude ten samý třídesetinový rozdíl udržovat i ve všechny ostatní dny. Při měření BT nejsou důležité absolutní naměřené hodnoty, ale pouze a jenom výsledný tvar naměřené křivky. Neexistuje tedy špatný teploměr, ale velice špatné je teploměr měnit kdykoli v průběhu měření jednoho cyklu.

  Měřit za stejných podmínek - tohle se asi dodržuje nejhůř - po stejném počtu hodin spánku (tzn. chodit spát stále ve stejnou dobu), za stejné teploty v ložnici (otevřené/ zavřené okno), stejně oblečená (nahá/ v tlustém bavlněném pyžamu), dokonce i se stejným množstvím alkoholu v krvi a ve stejném zdravotním stavu - já vím, prakticky nemožné, ale uvědomte si, že pokud se od podmínek běžného měření odchýlíte víc, než je zdrávo, teplotu to může značně ovlivnit. Přesto to nevzdávejte, časem samy poznáte, co Vaši teplotu ovlivňuje více a co vůbec ne.
  Pár příkladů z vlastní zkušenosti:
  Zatím nejnižší teplota, jakou jsem kdy naměřila, byla po noci pod širákem, kdy jsem ve spacím pytli celou noc zimou cvakala zubama - všecky ostatní podmínky byly nezměněny (ano, přiznávám, jsem takový cvok, co si bral teploměr i na romantický nocleh na skále nad řekou :-D)
  Naopak výrazného zvýšení jsem zaznamenala například pokud jsem večer předtím vypila větší množství alkoholu, popřípadě se mi začala ohlašovat střevní chřipka...


  Zpět na začátek

 • Čím měřit?


 • Prakticky jakýmkoli teploměrem pro měření tělesné teploty, já používám Hartmann Thermoval Rapid, ale věřím, že podobnou službu by mi udělal jakýkoli jiný :-)

  Rtuťové teploměry - tyto teploměry jsou velice přesné, jejich nevýhodou je, že měří velice dlouho (doporučuji minimálně tři až pět minut) a mohou se snáz rozbít. Při správném zacházení by to neměl být problém, ale zkroušeně se tu přiznám ke své fóbii - rtuťák ve mně praskne, sklo mě pořeže, rtuť vyteče a otráví mě a já umřu :-( Já vím, jsem trochu cvok, ale tohle byl jeden z důvodů, proč jsem dala přednost digitálu :-D

  Digitální teploměry - seženete je v každé lékárně, jsou finančně nenáročné (cca 120-220,- Kč), měří velice rychle (obzvlášť ty rychloměřicí - např. již zmíněný Thermoval Rapid již do deseti sekund), po naměření zapípají - přesto doporučuji měřit alespoň 1-2 minuty po zapípání, teplota občas ještě o desetinku dvě vyskočí. Jejich hlavní nevýhodou je to, že nebývají tak přesné jako rtuťové, zato jsou nesmírně pohodlné.
  Občas se setkám s dotazem, jestli je nutné, aby měl teploměr dvě desetinná místa. Samozřejmě je to výhodnější, ale určitě to není nutné. Spíše si v takovém případě ale zkontrolujte, s jakou přesností teploměr měří. Teploměry obvykle udávají přesnost +- 0,1 (nebo 0,05) stupně. Pokud stejnou přesnost udává teploměr se dvěma desetinnými místy, je to jen snaha výrobce Vás nalákat ke koupi dražšího výrobku - uznejte sami, že Vám může být jedno, jestli teploměr ukáže 36,6 nebo 36,63, pokud je přesnost měření 0,1 stupně ;-)
  Také se občas vyskytne dotaz "jak hluboko v pochvě měřit" - odpovídám, že to instinktivně poznáte samy. Nicméně nebyla bych to já, abych to ze zvědavosti následující ráno sama nevyzkoušela, a tak mohu zodpovědně říct, že já měřím digitálním teploměrem v pochvě 5 centimetrů hluboko :-)

  Zpět na začátek

 • Kde měřit?


 • V prvé řadě - stále na stejném místě! Neměňte místo měření v průběhu jednoho cyklu!

  V ústech - toto měření je velice jednoduché a rychlé, vyhovuje snad každému a měřit se dá i během menstruace, jeho hlavní nevýhodou ale je, že teplota v ústech poměrně dost kolísá, ovlivňuje ji teplota v místnosti, jestli spíte s ústy otevřenými či zavřenými... Takže křivky mohou být více rozkolísané. Pokud máte pocit, že z křivky dokážete něco vyčíst jen obtížně, měřte raději v příštím cyklu v pochvě.

  V pochvě - tohle měření je přesnější, ovšem ne každému je příjemné. Také se většinou neměří během menstruace (ovšem pokud Vám nevadí omývat pokaždé teploměr od krve - proč ne?), což ale není takový problém - většina důležitých věcí se odehrává mimo menstruaci :-) Teplota v pochvě přitom bývá o pár desetinek vyšší než v ústech - na tom není nic špatného, není třeba provádět žádné korekce, jenom měřte stále stejným teploměrem na stejném místě.

  Rektálně - také velice přesná metoda, bohužel s ní nemám osobní zkušenost.


  Zpět na začátek

 • Kam hodnoty zapisovat?


 • Grafy si můžete malovat ručně, já například v začátcích měření používala obyčejný čtverečkovaný papír - na vodorovné ose co čtvereček, to den, na té svislé co čtvereček, to desetina stupně.
  Také existují šikovné prográmky, které křivky vytvářejí za Vás - například Fertilityfriend nebo Wunschkinder.
  (Více na Fertilityfriend)
  (Více na Wunschkinder)


  Zpět na začátek

 • No a jak tedy vlastně měřit?


 • Nejlépe si pořiďte svůj vlastní teploměr, který Vám ostatní členové rodiny nebudou brát pokaždé, když si budou chtít změřit teplotu - jednak je to hygieničtější, druhak budete mít jistotu, že Váš teploměr bude stále na tom samém místě. Teploměr si nachystejte na takové místo, kde ho budete mít po ruce hned po probuzení, aniž byste musely vstávat z postele. A potom už si najděte vlastní rytmus, já to například dělám takto:
  Ráno zazvoní budík, umlčím ho, sáhnu po teploměru a měřím - vzhledem k tomu, že jsem schopná zase okamžitě usnout, tři minuty poté mám nařízený druhý budík, který když zazvoní, vytáhnu teploměr, přečtu hodnotu a potom buď vstávám do práce nebo spím dál. Pokud máte strach, že si naměřenou hodnotu nezapamatujete, raději si ji hned zapište na papír u postele. Po probuzení si hodnotu zapíšu - já například do programu fertilityfriend, pokud malujete tabulky ručně, zapište si ji tam.

  Shrnutí
  - Měřit každý den za stejných podmínek, zapisovat to
  - První den cyklu = první den MS
  - První část cyklu jsou teploty nízké
  - Den, kdy se teplota zvýší, je den PO ovulaci, obvykle se plodné dny uvádějí 3 dny před a den po ovulaci, třetí den zvýšených teplot bývá už uváděn jako neplodný
  - Poté se teploty drží 10-15 dní zvýšené, když teplota klesne (ne úplně všem ale klesá), přijde MS
  - Každý má jinak dlouhý cyklus a jinde nastavené rozmezí teplot, co je pro jednoho normální, pro jiného může znamenat problém... Nejlepší je měřit aspoň pár měsíců, potom se spousta věcí pozná mnohem snadněji, je daleko lepší porovnávat sebe se sebou než s někým jiným

  Zpět na začátek