Jak být v pohodě?


Často se setkávám s dotazem, jak být v pohodě, nad věcí, jak si udržet zdravý rozum, když se měsíce a roky nedaří otěhotnět.
Jak se vůbec může člověk cítit fajn, když téměř v přímém přenosu sleduji, co se ve mně děje?
Když každý den sleduji znaky plodnosti, když mě to nutí přemýšlet, zda už konečně jsem nebo opět nejsem těhotná?
Copak to jde NEMYSLET na těhotenství, když po něm toužím jako po ničem jiném?
Jak být v pohodě, když v mém okolí do pár měsíců otěhotněla každá, která se pro to rozhodla, a dokonce i ty, které o to vůbec nestojí?
A co když je někde nějaký problém, co když mám některou z těch mnoha poruch, o kterých jsem četla?
Co když lékař něco zanedbal?
A co vlastně znamená ta teplota, kterou jsem ráno naměřila, musím na ni celý den myslet...
Odpočítávám dny cyklu, netrpělivě testuji už několik dní před očekávanou MS (kamarádce se ukázaly // už týden před MS!) a pokud MS dorazí, pokaždé to obrečím?


V prvé řadě musím připomenout, že sama se sebou se musíme každá vyrovnat po svém, každá máme nějaké "fígle" a zvládáme to, jak se dá, ale přeci jenom pár mých triků napíšu :-):

 • Snad nejoblíbenější heslo všech kolem Vás určitě bude - nemyslete na to! Obzvlášť lidé, kterým se to povedlo do třech měsíců, to říkají moc rádi ;-) Taky jsem se setkala s názorem - přijde to, až to nebudete čekat, jenomže jak to nečekat a nemyslet na to, když se snažíme otěhotnět, že? :-D
  Přesto mají tito lidé svým způsobem pravdu, chce to trochu se odreagovat, povznést se nad věc a najít si i jiné zájmy, kolika párům už se povedlo otěhotnět, když veškerou energii věnovali rekonstrukci domu nebo výchově nového štěněte. Jenomže co s tím, když nemáme nic, čím bychom se odreagovali, přeci se nepustím do stavby nebo si nekoupím psa jenom proto, že bych pak mohla snáz otěhotnět ;-)

 • Moje rada zní:
  Klidně na to myslete, ale NEUPÍNEJTE SE K TOMU!!!

 • Žijte běžným životem, věnujte se svým koníčkům a svůj život plánujte, jako kdybyste s těhotenstvím nepočítaly.


 • Naplánujte si pěknou dovolenou a těšte se na ni (nikoli způsobem - snad tam pojedu už těhotná), plánujte, kam se podíváte, jak se krásně odreagujete od práce a budete moci "vypnout."


 • Buďte mezi lidmi, choďte ven s kamarády, ale veřejně nerozhlašujte, že se snažíte otěhotnět, jinak se nevyhnete těm otravným dotazům "tak co, už jsi těhotná?" Pokud už to všichni kolem Vás vědí, v klidu jim povězte, že se zatím nedaří a že Vám jejich protivné dotazy (i když to myslí dobře) nedělají radost, a až těhotná budete, všichni se to včas dozví ;-)


 • Naplánujte si nějaký rozvoj - udělejte si řidičský průkaz, rozhodněte se do roka složit obtížnou zkoušku z jazyka, soustřeďte se taky na sebe.


 • Sice nemůžete otěhotnět, ale to není důvod k tomu, aby Váš život měl menší hodnotu - dělejte si radost, kupte si něco pěkného na sebe (ovšem bez představy - tohle nemůžu, až budu mít břicho, nevejdu se do toho), pokud nejste spokojena se svým vzhledem, zkuste s tím něco udělat, pomalu hubněte (žádné drastické diety!, ale celková změna životního stylu), zkuste cvičit, chodit na výlety...


 • Nekupujte nic pro dítě, byť je to seberoztomilejší a v bezkonkurenční slevě, uvědomte si, že čím déle se Vám nebude dařit otěhotnět, tím více Vás budou ty malé ponožtičky v šuplíku nebo dokonale vybavený dětský pokoj štvát.


 • Nedělejte si zbytečně těhotenské testy - ne dřív, než Vám bude MS meškat aspoň dva dny, jednak mi věřte, že opravdu ušetříte ;-), druhak se vyvarujete mnoha a mnoha zbytečného zklamání.


 • Nevymýšlejte žádné katastrofické scénáře - nečtěte na internetu hromady článků o tom, proč se komu nedaří, jaké všechny choroby můžete mít a co zlého Vás může potkat. Velice pravděpodobně se Vás to vůbec netýká a takhle se zbytečně stresujete.


 • Nepočítejte s tím, že se Vám to musí podařit brzy, uvědomte si, že tohle není plně ve Vašich rukou a ovlivnit to téměř nemůžete, pokud něco neovlivníte, zbytečně se tím netrapte.


 • Nehledejte všechny nespravedlnosti světa - proč zrovna já???, když tolik žen má děti a ani je nechce, proč já je mít nemůžu, když po tom tak zoufale toužím - problém je v tom ZOUFALE ;-)


 • Věřte lékařům - pokud už jste v jejich péči, vědí, co dělají, a možnosti dnešní medicíny jsou už na velice vysoké úrovni. Na druhou stranu - pokud Vám není cokoli jasné, ptejte se, měly byste vědět, co Váš lékař dělá, proč to dělá a k čemu by to mělo vést. Asi není moc dobrý přístup, pokud si odnesete předpis na neznámé léky a teprve z příbalového letáku a informací na internetu se pokoušíte vyspekulovat, co Vám to vlastně asi je a k čemu je to dobré.


 • Já vím, že tonoucí se stébla chytá, ale používejte hlavu a nenaleťte žádným šarlatánům - pokud Vám to udělá dobře, berte nějaké vitamíny (ale buďte si vědomé, že neexistuje taková pilulka, po jejímž spolknutí byste zázračně otěhotněly :-)), pijte bylinkové čaje, ale určitě neutrácejte stokoruny za zázračné preparáty (nejsou!) nebo astrologické výpočty přesného data otěhotnění.


 • Milujte se pro radost, ve chvíli, kdy se budete řídit podle všech znaků plodnosti, dělat "předepsané" dvoudenní přestávky a cyklus co cyklus se budete snažit všecko pečlivě načasovat, dostanete se do stádia, kdy se nebudete milovat, protože se Vám chce, ale protože MUSÍTE, což k psychické pohodě dozajista nepřispěje.


 • Nepřemýšlejte moc nad každou naměřenou teplotou, uvědomte si, že jednotlivá teplota nic neznamená, graf je nutno číst jako celek a naprosto KAŽDÝ graf, kdy jste se milovali v plodných dnech, může skončit těhotenstvím :-)


 • Na druhou stranu se zbytečně neobelhávejte, nehledejte na sobě všecky možné těhotenské příznaky a pokud už přijde MS a teploty budou vzorně dole, nenamlouvejte si, že přes to všecko jste přeci jen těhotná.


 • Nezoufejte nad každou MS, místo toho si řekněte, že příště se to určitě podaří, pokud budete hodně smutné, udělejte si radost, otevřete si s manželem lahev vína, kupte si velkou čokoládu, dopřejte si něco, co máte ráda a jako těhotná si to budete muset odepřít.
 • Zpět na začátek