VýpočtyNa této stránce přináším drobné počty pro Vaši orientaci. Prosím, uvědomme si, že všechna data jsou pouze orientační, obzvlášť, pokud máte nepravidelné cykly, jsou vše pouhé odhady. A pokud budete tyto metody používat jako antikoncepci, berte data opravdu s velkou rezervou! Stejně tak data vztahující se k těhotenství jsou pouze přibližná, každá jsme jiná a rozhodně se neděste, pokud bude Vaše těhotenství probíhat jinak, než zde uvádím. Každopádně dejte na slova svého lékaře, ten má na to jednak vzdělání a zkušenosti, druhak potom posuzuje přímo Vás a nikoli jen zprůměrovanou ideální ženu, jako to tu dělám já ;-).


Výpočet menstruace a ovulace
Výpočet neplodných dní
Těhotenství

 • Výpočet menstruace a ovulace

 • Zadejte potřebná data a klikněte na tlačítko "VÝPOČET." Uvědomte si, že všechna tato data jsou pouze přibližná a i u pravidelných cyklů se datum ovulace může o několik dní posunout.

  První den Vaší poslední menstruace (= 1.DC):
  Délka Vašeho menstruačního cyklu (dny).
  Pokud zadáte svůj nejkratší cyklus, získáte datum, kdy asi můžete ovulaci nejdříve očekávat.
  Pokud zadáte svůj nejdelší cyklus, získáte datum nejzazšího data ovulace.
  Při zadání průměrné délky cyklu získáte průměrné datum ovulace.
  Délka Vaší luteální fáze ve dnech (pokud ji neznáte, ponechte 14 dní)

  Ovulace - pokud neznáte datum své luteální fáze, je tento výpočet pouze přibližný. Pokud dojde k oplodnění vajíčka, stalo se to pravděpodobně tento den.
  Pravděpodobný začátek plodného období:
  Pravděpodobní konec plodného období
  A pokud v tomto cyklu nastane menstruace, bude to pravděpodobně v tento den:
  (pozor, pokud již znáte datum ovulace v tomto cyklu, daleko přesnější je výpočet v následující tabulce)
  Pokud dojde k těhotenství, test zkuste nejdříve:
  V této tabulce jsou vypočtena data na deset cyklů dopředu, opět připomínám, že jsou pouze orientační a během tolika cyklů se vše může ještě rozházet nebo změnit (stačí jedna posunutá ovulace). Pokud ale máte cykly hodně pravidelné, tabulka může být užitečná třeba při plánování dovolené (a konečně tu máme něco i pro ty, které berou HA - první sloupeček s MS dokáže MS vypočítat - stačí zadat délku cyklu 28 dní). U nepravidelných cyklů zadávejte průměrnou délku svého cyklu.

  první den MS ovulacezačátek plodného obdobíkonec plodného období


  Pokud znáte datum Vaší právě proběhlé ovulace a zajímáte se o datum následné menstruace, napište datum ovulace sem:
  Délka Vaší luteální fáze ve dnech (pokud ji neznáte, ponechte 14 dní)

  Menstruaci můžete očekávat asi tento den:
  Zpět na začátek

 • Výpočet neplodných dnů

 • S těmito výpočty zacházejte opravdu opatrně! Pokud míváte krátké cykly (i když jen občas), doporučuji se mezi menstruací a potvrzenou ovulací nemilovat bez ochrany. Pro "hazardéry" a ty, kterým by těhotenství zas až tolik nevadilo, přináším následující výpočty:

  První den Vaší poslední menstruace (= 1.DC):
  Délka Vašeho nejkratšího cyklu (dny)
  Délka Vašeho nejdelšího cyklu (dny)
  Délka Vaší luteální fáze ve dnech (pokud ji neznáte, ponechte 16 dní)

  Ovulace by měla přijít nejdříve tento den:
  Ovulace by měla přijít nejpozději tento den:
  Relativně bezpečně se můžete milovat bez ochrany až do tohoto dne (přesto, obzvlášť, pokud míváte hodně nepravidelné a/nebo krátké cykly, doporučuji se až do potvrzené ovulace nemilovat bez ochrany vůbec).
  Za konec plodného období (pro účely antikoncepce) uvažujte tři dny po potvrzené ovulaci (např. třetí den zvýšených teplot).


  Zpět na začátek

 • Těhotenství

 • Pokud v tomto cyklu otěhotníte, ve Vašem těle se bude odehrávat asi toto:

  Napište datum ovulace v tomto cyklu (pokud ho znáte např. pomocí měření BT)
  - pokud ho neznáte, spočtěte ho alespoň přibližně pomocí výpočtového formuláře na začátku této stránky
  Délka Vaší luteální fáze ve dnech (pokud ji neznáte, ponechte 14 dní)

  Ovulace - Pokud dojde k oplodnění vajíčka, stalo se to pravděpodobně tento den.
  V tento den můžete zkusit těhotenský test, už by se Vám mohly ukázat //
  V tento den se už vajíčko pravděpodobně dostalo z vejcovodů do dělohy (možná až o den později).
  V tento den už se vajíčko pravděpodobně začíná uhnizďovat (s přesností +- 3 dny) - nyní můžete (ale nemusíte) začínat pociťovat první těhotenské příznaky.
  V tento den už možná Váš lékař něco uvidí vnitřním ultrazvukem (gestační váček)
  Nyní už možná tluče srdíčko
  Konec prvního trimestru - to nejrizikovější období máte za sebou. Všechny důležité orgány jsou již vytvořeny, nyní bude miminko už jenom růst.
  Konec druhého trimestru
  Předpokládané datum porodu (vězte ale, že miminku se na svět může chtít o 14 dní dříve nebo později), toto datum je opravdu pouze orientační. Dále bych chtěla podotknout, že metod na výpočet data porodu je několik, většinou se ve výsledku liší maximálně o dny. Tato je založena na tom, jak se "správně" počítá těhotenství. Lékaři počítají těhotenství od prvního dne poslední MS, pozor tedy na to - rozlišujeme stáří plodu a délku těhotenství, rozdíl mezi těmito dvěma čísly bývá obvykle 14 dní. V době, kdy je vajíčko oplodněno, vlastně lékaři uvažují, jako byste byly už 14 dní těhotné. Jste-li například 8+4 tt (jste v 9. týdnu), znamená to, že Vašemu miminku je ve skutečnosti pouze 6 týdnů a 4 dny. Tato metoda, používaná po celém světě, je velice přesná u cyklů s délkou kolem 28 dní (s ovulací kolem 14.DC). Pokud máte cykly výrazně kratší nebo delší, jsou zde pochopitelně rozdíly. Například žena s hodně dlouhými cykly, která ovuluje až 28.DC, má 44.DC zárodek starý teprve 16 dní, zatímco žena s ovulací 11.DC v té samé době už 31 dní. Přesto při přibližném výpočtu jsou obě v 5+2 tt - rozdíly ve stáří zárodků jsou u nich celých 15 dní! (zjednodušeně lze tedy říci, že by obě také s rozdílem 15 dnů měly rodit). Já jsem použila výpočet zohledňující datum ovulace - počítám s tím, že v době ovulace (ať je kdykoliv) trvá těhotenství právě těch již zmíněných 14 dní. Proto, pokud u Vás ovulace nastala dříve či později než onen ideální 14.DC, bude se "mé" datum porodu asi lišit od data, které spočítal Váš lékař (pokud nezohledňoval délku cyklu a datum ovulace, což by správně měl). Troufnu si říct, že je můj výpočet o něco přesnější, ovšem stejně Vám nezaručím, že se miminko narodí právě v tento den ;-)
  Opět zdůrazňuji, že data jsou to pouze orientační, pokud u Vás například ve zde zmíněném datu lékař neuvidí tlukoucí srdíčko a bude to považovat za OK, rozhodně není žádný důvod se znepokojovat!

  Zpět na začátek