FertilityfriendRegistrace
Hlavní strana
Vkládání dat
Dělení/ slučování cyklů
Vkládání křivky do diskuzí
Knihovny Fertilityfriend
Galerie křivek

FAQ - nejčastěji kladené dotazy
Jak vložím křívku do diskuze (pošlu ji emailem)?
Co je VIP?
Co znamenají neobvyklé značky?
Proč jsem měla včera ovulaci na 12.DC a po zadání dnešní teploty najednou přeskočila na 15.DC?
Proč mi nejde zaregistrovat se?
Jak si mohu změnit den ovulace v grafu, pokud s FF nesouhlasím?


Pro ty, které umí anglicky, mohu vřele doporučit stránky www.fertilityfriend.com. Jsou určeny všem, které se snaží otěhotnět a hledají propracovaný program, který jim vygeneruje jejich křivky a spočítá datum ovulace. Sice je to jen program, takže ho neberte vždy doslova, může se i mýlit, ale je to pomůcka dozajista zajímavá a užitečná. Taky je tam spousta zajímavého čtení (ty nejdůležitější a nejzajímavější pasáže jsem se pokusila přeložit a čerpám z nich i na těchto stránkách. Další skvělou věcí je, že si můžete si prohlížet cykly jiných žen (anonymně, samozřejmě), zadáte si parametry (věk, délka cyklu, léky...), zdali žena při cyklu ovulovala, popřípadě i otěhotněla... A pak si jen prohlížíte, jak "divoce" můžou některé cykly vypadat a jak to vypadá, když žena otěhotní. Křivek jsou tam vloženy desetitisíce, ráda z nich čerpám, abych ukázala, co se všecko může dít, odkazy na ty nejzajímavější výběry, které jsem v průběhu mnoha měsíců vkládala do internetových diskuzí, přináším v sekci příklady křivek.
(Více na příklady křivek)

A teď už něco málo pro ty, které si svou angličtinou nejsou příliš jisté, popřípadě jim program přijde příliš složitý. Na těchto stránkách můžete trávit hodiny a dny a stále budete objevovat něco nového, ale pro začátek a pro pouhou tvorbu křivek Vám snad bude stačit toto minimum:

Zpět na začátek

 • Nejprve se musíte zaregistrovat:
  1) Zde se registrujete poprvé (pokračování na dalším obrázku)
  2) Zde se budete přihlašovat, jakmile získáte přístupové jméno a heslo
  3) Zde se můžete zaregistrovat k bezplatnému emailovému kurzu. Ten je sám o sobě výborně zpracován, ovšem vyžaduje výbornou znalost angličtiny.
  4) Zde si můžete prohlédnout stručného průvodce programem.
 • Takto vypadá úvodní obrazovka pro registraci - do kolonky "nickname" napíšete přihlašovací přezdívku (pozor, může být programem změněna, na to byste byly upozorněny mailem) a do kolonky "e-mail address" svoji mailovou adresu, v kolonce "how did you hear..." zaklikněte cokoli, třeba "from a friend" a tlačítkem "next" se proklikáte dál. Během pár minut vám přijde email, kde bude Vaše přihlašovací jméno a heslo, se kterým se budete odteď registrovat. Pozor, Fertilityfriend umožňuje pouze jednu registraci z jednoho počítače na jednu emailovou adresu. Po přihlášení je potřeba se proklikat nekolika obrazovkami, kde jednak odsouhlasíte podmínky provozovatele (zakliknete zaškrtavaci policko Next) a na dalši stránce zadáte své datum narození, od kdy se snažíte otěhotnět, od kdy meříte BT. Data se zadávají ve formátu mm/dd/rrrr (pokud se Vás to bude ptát, nastavte si jako jednotky "Celsius")


  Zpět na začátek • Takto potom vypadá hlavní obrazovka po přihlášení (a zadání dat pro generování křivky).

 • 1) Tady si můžete zvolit datum, kam chcete zadávat/ měnit data.
  2) V této tabulce vidíte přehled svých cyklů. V horním okénku si nastavíte, který cyklus si chcete prohlížet (jsou označeny podle prvního dne menstruace), "cycle lenght" je délka cyklu, "ovulation day" je den ovulace (pokud ještě nebyl zaznamenán, zobrazí se nápis "not detected." "Luteal phase" je délka luteální fáze, v posledním řádku je potom počet již naměřených cyklů. Všechna tato čísla jsou aktuální k zobrazenému cyklu, pokud si tedy zobrazíte cyklus, který právě probíhá, bude tabulka vypadat trochu jinak, zobrazí se v ní řádky "cycle day" (současný den cyklu) a "days past ovulation" (kolik už uplynulo dní po ovulaci).
  3) Po kliknutí na tlačítko "stat graphs" se Vám zobrazí statistiky již měřených grafů (průměrná délka cyklu, luteální fáze, datum ovulace...) a tlačítko "cycle list" zase zobrazí přehled všech cyklů ve formě tabulky, kde si můžete dělat různé poznámky k danému cyklu.
  4) Tlačítkem "enter data" se dostanete do tabulek pro vkládání dat (vysvětlím později).
  5) A zde se Vám konečně zobrazí výsledek veškeré Vaší snahy - grafická křivka vašeho cyklu :-)


  Zpět na začátek

 • A teď něco ke vkládání dat:


 • K této tabulce se dostanete několika způsoby - hned poprvé si v levém sloupci hlavní obrazovky zvolíte položku "cycles" a dále potom "start a new cycle" - poté zadáte datum prvního dne cyklu (leden = January a tak dále...) a už můžete zadávat data. Pokud již nějakou křivku máte, data zadáváte tlačítkem "enter data" na hlavní obrazovce (popsáno výše) a také můžete kliknout na příslušný den přímo na zobrazené křivce a po zobrazení tabulky měnit již zadaná data.

  A teď co vlastně kam zadáváte? Zde přináším pouze překlad z angličtiny, pokud si některými pojmy nejste jistí, doporučuji přečíst kapitolu o symptotermální metodě.
  (Více na Symptotermální metoda)  - Temperature - sem píšete naměřenou teplotu ve stupních Celsia (není důležité, zda k použijete desetinnou čárku nebo tečku)
  - Time - pokud chcete, můžete zadat čas měření (po kliknutí na nápis "set default" si můžete čas přednastavit a zadávat ho potom, pouze, když měříte v neobvyklou hodinu)
  - Cervical fluid - hlen děložního čípku (N/A - nesledován, dry - žádný, sticky - lepkavý, creamy - krémový, watery - vodnatý, eggwhite - bílkový)
  - Menses/ spotting - menstruace/ špinění (N/A - nesledováno, spotting - špinění, light - lehké krvácení, medium - střední, heavy - těžké)
  - Intercourse/ insemination - soulož/ umělé oplodnění (N/A - nesledováno, AM - ráno, PM - odpoledne, yes - ano, no - ne, IUI - inseminace, IVF - umělé oplodnění)
  Poslední řádek je společný pro všechna zadávací okna. Nyní se můžete rozhodnout, jestli chcete zadávat ještě nějaká data (na horní liště primary - secondary - tests...) nebo data uložit. Potom zadáte "save" pro pouhé uložení a "save and next" pro uložení a přesun na další den (občas při přesunu na další den na Vás může vyskočit fialová informační tabulka, která Vám sděluje, že nastalo něco neobvyklého, např. byla zaznamenaná ovulace - pokud neumíte anglicky, nelekejte se a tabulku přeskočte).


  Secondary:  - Cervix - děložní čípek
  - position - umístění (N/A - nesledováno,high - vysoko, medium - střední, low - nízko)
  - opening - otevření (N/A - nesledováno,closed - uzavřený, medium - střední, open - otevřený)
  - texture - povrch (N/A - nesledováno, soft - měkký, medium - střední, firm - tuhý)


  Tests:  - OPK - ovulační test (+/-)
  - Monitor - monitorování děložní sliznice ultrazvukem (low - nízká, high - vysoká, peak - vrchol)
  - Ferning test - mikroskop (none - nic, partial - částečný, full - kapradinky)
  - Pregnancy test - těhotenský test (+ // z moči, - / z moči, blood + pozitivní z krve, blood - negativní z krve)

  Tady většinou zadávání dat končí, pokud chcete, můžete ještě v kolonce specific zadat další údaje:
  Backache - bolest v kříži, Bloated - nafouklé břicho, Breast self exam - samovyšetření prsou, Constipation - zácpa, Cramps - křeče, Decreased Appetite - nechutenství, Diarrhea - průjem, Dizziness - závrať, Drinking - větší množství alkoholu, Exercise - cvičení, Fatique - únava, Fever - horečka


  Samozřejmě Fertilityfriend toho umí tolik, že než bychom došly na konec, vyčerpala bych místo na disku, proto se zmíním jenom o těch nejdůležitějších a nejčastěji dotazovaných věcech. Spousta funkcí je přístupná pouze při placeném VIP členství (o tom se zmíním později). Předpokládám, že kdo umí dobře anglicky, nebude mé rady potřebovat a vše si prozkoumá sám, kdo naopak neumí, asi spoustu funkcí a nápověd vůbec nevyužije a bude se věnovat převážně základní tvorbě křivek a prohlížení galerií.

  Zpět na začátek

  Ještě nějaké obrazovky Vám ale ukážu: • V levém sloupci pod tlačítkem "cycles" se skrývá hned několik důležitých funkcí.

 • - Start a new cycle - začít nový cyklus (zadáte datum prvního dne MS)
  - Split a cycle - rozdělí jeden cyklus ve dva
  - Change a cycle start date - změní datum začátku cyklu
  - Merge two cycles - spojí dva cykly v jeden (FF automaticky, když zadáte krvácení, utváří nový cyklus, takto se dají opět zpátky spojit)
  - Delete a cycle - vymaže cyklus (pozor, FF nerad cokoli maže, proto to musíte několikrát za sebou potvrdit)
  - Include/ exclude from stats - vloží/ vyjme cyklus ze statistiky
  - View stat graphs - ukáže Vám statistiku minulých cyklů
  - View cycle list - ukáže přehled minulých cyklů ve formě tabulky


  Zpět na začátek

 • Vkládání křivky do diskuzí, její sdílení a posílání emailem: • Sharing - home page setup  Tento řádek zkopírujte do diskuze, na této adrese bude vždy veřejně přístupná Vaše domovská stránka, aniž by měl kdokoli přístup do ostatních částí Fertilityfriend zaheslovaných Vaším heslem. V řádku "publish intercourse data" si můžete zakliknout, jestli chcete, aby ostatní viděli, jak často se milujete.  Po provedení jakékoli změny na domovské stránce nezapomeňte zakliknout "save settings." Pokud nemáte VIP členství, zobrazí se Vám na domovské stránce pouze dva grafy. Pomocí delete (smazat) a add (přidat) si můžete nastavit, které to budou. Také nezapoměňte na změnu řádku "charts displayed in - Celsius" - aby i ostatní mohli vidět Vaše křivky ve stupních Celsia.


  Zpět na začátek

 • Pokud umíte dobře anglicky, můžete se dočíst spoustu zajímavých věcí v knihovnách Fertilityfriend.
 • Zpět na začátek

 • Hned z hlavní strany se můžete dostat do Chart gallery - galerie křivek. Zde jsou vloženy desetitisíce křivek žen, které také Fertilityfriend využívají a dobrovolně do knihovny přispěly (až budete mít hotovou křivku, můžete to udělat i Vy).
 • 1) Search - tady můžete vyhledávat křivky dle svých parametrů (vysvětlím za chvíli)
  2) Find charts like Yours - tato funkce je bohužel umožněna pouze VIP členům, můžete hledat křivky, které jsou podobné těm Vašim.
  3) Add your charts - tady můžete vložit vlastní křivku, nastavíte, která to má být, a proklikáte se až k jejímu úspěšnému vložení.
  4) Review your submisions - odtud se snadno dostanete ke všem vlastním křivkám, které jste už vložily.
  5) Křivky jsou děleny do čtyřech kategorií - ovulatory (ovulační), anovulatory (anovulační), pregnancy (těhotenské) a miscarriage (potrat)


  Hledání křivek v galerii:  - V kolonce Category zvolte - ovulatory (ovulační), anovulatory (anovulační), pregnancy (těhotenské) a miscarriage (potrat)
  - v dalších čtyřech polích si můžete volit další vlastnosti (with - s, without - bez)
  Nejčastěji používané:
  Celsius (ve stupních Celsia), No meds (bez léků), long/ short cycle (dlouhý/ krátký cyklus), early/ late ovulation (brzká/pozdní ovulace), high/ low pre-O/ post-O BBT (vysoké/ nízké před/ poovulační teploty), mid-cycle/ ovulatory/ implantation spotting (špinění během cyklu/ ovulační/ implantační), ovulation/ implantation dip (ovulační/ implantační pokles), triphasic (trojfázová křivka), flat temperatures (ploché teploty), erratic temperatures (rozházené teploty), breastfeeding (kojící), after concraception pills/ recent birth/ miscarriage (po vynechání HA/ porodu/ potratu), hypo/hyperthyreoitis (snížená/ zvýšená funkce štítné žlázy), travelling (na cestách), pregnant with boy/ girl/ twins (těhotná s chlapcem/ děvčetem/ dvojčaty), on Progesteron/... (léky - progesteron/...), checking cervix (sledující čípek), using OPK/ fertility monitor (používající ovutesty/ mikroskop), early/ late HPT (brzké/ pozdní // na těhutestu), cold (nachlazená), PCOS (polycystické vaječníky), vaginal temps (měřeno v pochvě) atd.

  V řádku "optional" si ještě můžete zadat "age (věk)" "less than (méně než)," "more than (více než)" a "equal (přesně)," popřípadě "months TTC (kolik měsíců už měří)" a pak jen zmáčknete SEARCH a FF Vám sám najde křivky. Někdy jste moc náročné a nenajde žádnou, jindy je jich jen pár, ale většinou je z čeho vybírat a ukáže Vám jich 200 nejaktuálnějších.


  Takhle potom vypadá křivka, kterou FF objeví:  Nahoře nad grafem se zobrazí "category" - do které ze čtyřech kategorií graf spadá.
  A hned pod tím všecky vlastnosti, které graf má.
  Na obrázku je potom samotná křivka (stejné parametry, které teď popíšu, budou mít i Vaše vlastní generované křivky) - nad červenou čárou hned po ovulaci vidíte odpočet DPO.
  - řádek CM zobrazuje menstruaci, špinění a hlen
  - řádek test zobrazuje, kdy byl udělán těhotenský test a zda byl + nebo -
  - řádek BD zobrazuje milování
  - řádek OPK zobrazuje + nebo - ovutesty
  - řádek CP zobrazuje stav čípku
  - řádek meds zobrazuje užívané léky

  A teď pozor!
  Hned pod obrázkem je nenápadný řádeček "Direct Access" - tohle je adresa křivky, kterou když zkopírujete kamkoliv, po kliknutí na tento odkaz se Vám zobrazí stránka přímo s touto křivkou. Úplně stejně byly vkládány veškeré křivky do galerie na této stránce a úplně stejně můžete vložit i odkaz na vlastní křivku, kterou už jste předtím vložily do galerie.

  Ještě jedno tlačítko je možná důležité, a to pod obrázkem "view in Celsius" - spousta křivek na FF je tvořena ve Fahrenheitech a pokud chcete danou křivku vidět v Celsiích, není nic snazšího, než zakliknout toto tlačítko.  Po galerii se potom pohybujete tlačítky:
  - First page (první stránka), next page (následující stránka), previous page (předchozí stránka) a last page (poslední stránka), na úvodní stránku galerie se potom vrátíte tlačítkem "Back to the Gallery Main Page"


  Zpět na začátek

 • FAQ - nejčastěji kladené dotazy


 • Jak vložím křívku do diskuze (pošlu ji emailem)?

 • 1) Svou aktuální křivku nejlépe vložíte přes "Sharing" - v levém sloupci - a dále "home page setup." Hned v prvním okénku se Vám zobrazí adresa, kterou jen zkopírujete do diskuze, měla by vypadat nějak takto:
  http://www.fertilityfriend.com/home/1449d1 (to je moje křivka )
  Na této stránce se Vám zobrazí (pokud si to nenastavíte jinak) aktuální křivka (nahoře) a cyklus předtím (dole)
  2) Další možností je již hotovou křivku vložit do Chart gallery - je to jednoduché. Na horní liště kliknete na "chart gallery" a potom na "add your chart," pak si nastavíte, který cyklus chcete vložit, dáte next, odklikáte to (můžete si nastavit, jaké vlastnosti by křivka měla mít, svůj věk a tak...) a křivka je vložena. Na své vložené křivky se můžete podívat na "Review your submissions" (taktéž v kolonce chart gallery)
  3) A teď - pokud chcete vložit zajímavou křivku z galerie, ať už cizí nebo vlastní (ke které se snadno dostanete přes "review your submissions"), pod každou křivkou v galerii je malý řádek "direct access" a za ním adresa, kterou zkopírujete a vložíte do diskuze, vypadá asi takhle: http://www.fertilityfriend.com/ChartGallery/61202.html

 • Co je VIP?

 • - Na fertilityfriend existují dvě možnosti členství - bezplatné, které má ale spoustu funkcí omezených, a placené VIP. Když se zaregistrujete, máte 30 dní VIP členství zdarma na zkoušku, abyste viděly, co to všecko umí, po uplynutí těch 30 dní už je to jen na vás, jestli si zaplatíte VIP nebo ne, potom byste byly automaticky převedeny na bezplatné členství a některé funkce by vám zmizely. Sama za sebe můžu říct, že bez VIP členství se dá existovat naprosto v pohodě.
  Tyto funkce má jak bezplatné tak VIP členství:
  - můžete zadávat všechna svá data, která se zaznamenávají do grafu a tvoří se křivka včetně vyhodnocení ovulace
  - můžete volně nahlížet do chart gallery a vkládat vlastní křivky - můžete si volně číst v knihovně článků, otázek a odpovědí
  - máte volně přístupné všechny své starší křivky
  - prostě všechny základní důležité funkce ke tvorbě křivek a výpočtu ovulace zůstanou zachovány
  Tohle naopak umí jen VIP:
  - počítá Vám i v grafu, kolik dní jste po ovulaci, kdy asi tak můžete čekat MS, kdy už si můžete zkusit udělat test
  - vyhodnotí, kdy asi tak budou ovulace v dalších cyklech, kdy se asi máte snažit, a potom zpětně, jak úspěšně jste své snažení načasovaly vzhledem k proběhlé ovulaci (připadala jsem si jak v Jáchyme, hoď ho do stroje :-))
  - umožňuje Vám hledat v chart gallery křivky podobné těm Vašim (nastavíte si, kterými parametry se má řídit), překrývá několik křivek najednou, abyste viděly rozdíly
  - vyhodnocuje všechny vaše cykly z hlediska pravidelnosti, délky luteální fáze...
  - prostě spousta takových malých zbytečností, které umí zpříjemnit život, já si připadala, jak kdyby mě ten stroj chtěl řídit. Taky se Vám může stát, že i když VIP ztratíte, jste "vylosovány" a funkce VIP se Vám spustí sama na 14 dní, aby se Vás pokusili nalákat.
  Podrobnou srovnávací tabulku můžete najít na této stránce:
  http://www.fertilityfriend.com/comparison.html

 • Co znamenají neobvyklé značky?

 • - asi nejčastější, s čím se setkáte, je rozdíl mezi plnou a přerušovanou čarou, která značí ovulaci:
  Plná červená čára znamená, že si je ff naprosto jistý, že ovulace proběhla ten daný den, potřebuje k tomu ale více dat než jen teploty, i kdyby byl vzestup ukázkový. Doporučuji přidat některá z těchto dat - sledování děložního čípku, hlenu, čtení z mikroskopu, ovutesty (pozitivní i negativní), ovulační špinění, bolesti...
  Plná modrá čára značí, že žena s ff nesouhlasila a ovulaci si na tento den stanovila sama
  Čárkovaná čára značí, že ff si ovulací tento den není úplně jistý - ať už ze zmatených dat nebo z jejich nedostatku (pokud budete zadávat jen teploty, čára bude přerušovaná vždycky)
  - plná a prázdná kolečka:
  plná kolečka se značí normálně, ale pokud zadáte údaj za neobvyklých podmínek (např. jiný čas měření než obvykle), zobrazí se kolečko prázdné, abyste na první pohled viděly, že tahle hodnota může být něčím ovlivněna
  - čtverečky - čtvereček se zobrazí, pokud si k datu uděláte nějakou poznámku, tak na první pohled vidíte, že tenhle den je pro Vás v něčem důležitý.

 • Proč jsem měla včera ovulaci na 12.DC a po zadání dnešní teploty najednou přeskočila na 15.DC?

 • - Fertilityfriend každý den znovu data přepočítává. Na rozdíl od nás, které když si křivku kreslí na kostičkovaný papír, můžou používat maximálně metodu "kouknu a vidím," ff je prográmek chytrý (někdy až moc ) a používá metody mnohem dokonalejší, v prvé řadě má k dispozici desetitisíce křivek, které může srovnávat s tou Vaší a porovnáním podobných křivek poznat, kdy asi tak mohla ovu proběhnout u Vás. Občas je ta dokonalost opravdu tak veliká, že až hraničí s nesmyslným zmatkem, a zadání jediného údaje, který nám připadá absolutně nepodstatný, dokáže ff totálně poplést. Občas ovulaci nevyhodnotí vůbec a z omylu ho vyvedete až zapsáním pozitivního testu. Takže mu nevěřte zas až všecko, je to jen program a občas metoda "kouknu a vidím" umí být účinnější. A obzvlášť, pokud se Vám ovu zobrazí jen čárkovanou čarou, 100% se na to datum nespoléhejte, může se ještě změnit.

 • Proč mi nejde zaregistrovat se?

 • - Pokud postupujete přesně podle návodu uvedeného výše, bohužel jediné, co mě napadá, je, zkusit změnit počítač, ze kterého se přihlašujete (např. pokud máte v práci síť, ta se může navenek tvářit jako jedna ip adresa a pokud už od Vás někdo registrovaný je, ze stejné ip adresy se nelze registrovat 2x, takže zkusit se třeba přihlásit z domova) a emailovou adresu, na kterou chcete zaslat heslo. Pokud ani tohle nezabere, vážně netuším, kde by mohla nastat chyba.

 • Jak si mohu změnit den ovulace v grafu, pokud s FF nesouhlasím?

 • - Levý sloupec "Analysis" - "Tuning/override"

  Úplným závěrem bych ještě chtěla podotknout, že existuje i podobný prográmek v němčině. (Návod k Wunschkinder) zpracovala Eva (maly_strom)

  Samotný program je na této stránce:
  www.wunschkinder.net

  Zpět na začátek

  HotelyInvia.cz