Co všecko může ovlivňovat BT?


Na bazální teplotu a obecně znaky plodnosti může mít vliv mnoho věcí. Pokusím se tu shrnout ty nejobvyklejší, se kterými se můžete setkat, možná ale samy časem vypozorujete, že Vaši teplotu ovlivňují i jiné věci - je dobré si vše poznamenat, abyste příště věděly, že neobvykle zvýšená/ snížená teplota může být ovlivněna něčím jiným, než jen pravidelným cyklem a hormony.

V prvé řadě sem vložím odkaz na velice zajímavý článek, kde je shrnut vliv všech možných léků na znaky plodnosti, tabulka je vyčerpávající, nebudu ji sem celou přepisovat, podívejte se samy:
Vliv léků na znaky plodnosti:
http://www.rodina.cz/clanek4126.htm

Tolik tedy k lékům, buďte si vědomy, že pokud nějaký lék užíváte, MŮŽE to BT ovlivnit. Nejčastěji se asi setkávám s dotazem na léky obsahující progesteron (Utrogestan, Duphaston, Agolutin...). Tady je to úplně jasné, pokud si uvědomíme, že je to právě progesteron, který po ovulaci zdvihá teplotu a drží ji zvýšenou. Pokud tedy do těla dodáme dávku progesteronu, teplota logicky stoupne, aniž by musela proběhnout ovulace. Může to být matoucí, pokud začnete například od 15.DC užívat Duphaston, křivka pak bude vypadat jako klasická ovulační - do 15.DC teploty nízké (samozřejmě pokud předtím nedošlo dejme tomu 12.DC k ovulaci, to už by byly teploty zvýšené od 13.DC) a potom vzorově vystoupají a nahoře se drží, dokud tělu dodáváte lék s progesteronem. Ovšem takovouto křivku byste měly, i kdyby k ovulaci vůbec nedošlo.

Další možné vlivy na BT mohou být:
- horečka (naprosto logické - zvyšuje teplotu - pokud jednoho dne naměříte 39, nejspíš to nebude bouřlivým zvýšením hladiny progesteronu ;-))
- nemoci a infekce (i ty, které na první pohled teplotu nezvyšují)
- nachlazení, bolest v krku (i když běžně nezaznamenáte zvýšenou teplotu, ráno na BT se to projevit může)
- léky (viz výše)
- alkohol (obzvlášť větší množství, i když já poznám na BT i dvě deci vína)
- emocionální stres (může zvyšovat teplotu)
- fyzické vypětí (po náročném fyzickém výkonu může být druhý den BT zvýšená)
- vzrušení (těšíte se na něco tolik, že se probudíte dvě hodiny před měřením a potom už se jen neklidně převalujete v posteli? Fajn, ale počítejte s tím, že BT nemusí být zvýsena těhotenstvím, ale tím, jak moc se těšíte, až hned po probuzení zkusíte test a najdete // ;-))
- nepokojný spánek (nespavost, náměsíčnost, časté chození na záchod... to vše může BT zvýšit)
- změna v čase vstávání (na BT se může projevit i změna letního/ zimního času, po několika dnech se ale vše ustálí)
- cestování (taková dovolená pod stanem, každou noc jinde, nebo jen časový posun, dovedou BT pěkně rozházet)
- změna klimatu (pokud jedete v prosinci na dovolenou do tropické země, na BT to určitě můžete poznat)
- změna teploty v pokoji (pokud jednu noc spíte s otevřeným oknem nebo si vytápění nastavíte o pár stupňů méně, na BT se to může projevit)

Také ještě o jedné věci bych se chtěla zmínit, možná i proto, že je to problém, který trápí i mě - a to onemocnění štítné žlázy. Pokud sé léčíte s její hypofunkcí a léky máte správně nadávkované, nemělo by se to na Vaší BT vůbec projevit (při správném dávkování léků se Vaše tělo chová jako zdravé). Ovšem pokud máte se štítnou žlázou problém a buď se neléčíte nebo máte léků moc/ málo, asi to bude na BT poznat. Vy, které máte se štítnou žlázou problém, dozajista víte, že její funkce ovlivňuje celkový metabolismus těla. Je-li tedy její funkce zvýšená (hyperthyreóza), je celkově zrychlený metabolismus, cykly budou kratší a teploty vyšší. Naopak snížená funkce (hypothyreóza) se projevuje celkově zpomalenějším metabolismem a kromě známých příznaků, jako je přibírání hmotnosti, únava, padání vlasů..., se také prodlouží cykly a teploty budou nižší. Samozřejmě existuje spousta výjimek a určitě neznamená, že když máte dlouhé cykly s nízkými teplotami, máte automaticky hypothyreózu, ale MŮŽE to být jeden z jejích příznaků.

Pokud některou z těchto situací zaznamenáte, nezapomeňte si do grafu poznamenat, co se tehdy dělo, abyste za čas při zpětném pohledu na graf věděly, čím mohly být neobvyklé teploty způsobeny.

Například tady vím, že ten prudký vzestup 14.DC byl způsoben krátkodobou nemocí s prudkou bolestí hlavy, kterou jsem ovšem do druhého dne vyležela a potom mi bylo zase fajn :-)
http://www.fertilityfriend.com/ChartGallery/53249.html

A tento naprosto nečekaný vzestup BT před MS byl zase způsoben začínající střevní chřipkou, i další dny byla teplota neobvykle zvýšená:
http://www.fertilityfriend.com/ChartGallery/53245.html

Tady jsme 6.DC spali pod širákem a byla hrozná zima, i na teplotě je to vidět:
http://www.fertilityfriend.com/ChartGallery/53247.html