FAQ - nejčastější dotazy


S těmito dotazy jsem se setkávala asi nejčastěji na internetových diskuzích o měření bazální teploty. Pokud máte nějaký dotaz, o kterém si myslíte, že by mohl být zajímavý pro více lidí, napište ho na merenibt@centrum.cz. Pokud budu znát odpověď, pokusím se ho co nejdříve zodpovědět a zveřejnit na této stránce. Omlouvám se, ale na individuální dotazy týkající se jednotlivých konkrétních křivek zde nejsem schopna ve velkém měřítku reagovat.

Dotazy věnované programu Fertilityfriend jsou v této sekci:
(Více na Fertilityfriend)


Kdy je vlastně nejvyšší pravděpodobnost otěhotnět?
Potřebuji k měření nějaký speciální teploměr?
Kdy vlastně začíná menstruační cyklus?
Dnes mi výrazně klesla teplota, znamená to, že mám právě ovulaci?
Dnes mi výrazně stoupla teplota, znamená to, že jsem měla včera ovulaci?
Mám pocit, že jsem chytila nějakou nemoc, jsem nastydlá, může to ovlivnit BT?
Co znamenají všecky ty šílené zkratky?
Opravdu při měření BT snáz otěhotním?
Už několik dní za sebou jsem naměřila stále stejnou teplotu, je to normální?
Už týden mám teplotu přes 37, znamená to, že jsem těhotná?
Už čtrnáct dní mám zvýšené teploty, ale ani jednou jsem zatím neměla vyšší než 37, mohu být přesto těhotná?

V kolikátém dni cyklu bývá ovulace?
Bývá ovulace vždy v polovině cyklu?

Jak velký je teplotní vzestup po ovulaci a teplotní pokles před MS?
Několik dnů jsem pozorovala bílkový hlen a měkký, otevřený čípek, přesto nedošlo k vzestupu teploty - proběhla ovulace?
Když jsem zkusila měřit jiným teploměrem, ukazoval o několik desetin míň než můj obvyklý. Je ten můj špatný?
Jak mám měřit BT při změně zimního a letního času?

 • Kdy je vlastně nejvyšší pravděpodobnost otěhotnět?

 • Co nejblíže k ovulaci. Tři dny před ní až den po ní, přičemž úplně největší pravděpodobnost je den před ovu a den ovulace samotný.
  Plodné dny si můžete snadno i bez kalkulačky spočítat tady: Výpočty


  Zpět na začátek

 • Potřebuji k měření nějaký speciální teploměr?

 • Ne, stačí si koupit obyčejný teploměr v lékárně, doporučuji mít na měření BT svůj vlastní. Důležité je potom měřit od začátku do konce cyklu stále stejným teploměrem. Nezáleží na tom, zda je rtuťový nebo digitální.


  Zpět na začátek

 • Kdy vlastně začíná menstruační cyklus?

 • Prvním dnem cyklu je první den menstruace. Nikoli špinění, které jí může předcházet, ale opravdové krvácení, které už intimka nezachytí. Když menstruace dorazí až ve večerních hodinách, je vhodné za první den cyklu počítat až den následující.


  Zpět na začátek

 • Dnes mi výrazně klesla teplota, znamená to, že mám právě ovulaci?

 • Ne. Předovulační pokles se sice opravdu vyskytuje u určitého procenta křivek, rozhodně ale není pravidlem a pokles sám o sobě určitě ovulaci neznamená. Ovulace je z křivky patrná teprve po několikadenním zvýšení teplot. Pokud se Vám ale pokles teplot v den ovulace vyskytuje pravidelně, může Vám pokles v období, kdy ovu očekáváte, napovědět.


  Zpět na začátek

 • Dnes mi výrazně stoupla teplota, znamená to, že jsem měla včera ovulaci?

 • Je to možné. Proběhlou ovulaci ale potvrdí až několik dní zvýšených teplot. Sama o sobě je jediná teplota nevýznamná. Pokud Vám v následujících dnech teplota opět klesne, ovulace patrně neproběhla, pokud zůstane zvýšená, tak ano.


  Zpět na začátek

 • Mám pocit, že jsem chytila nějakou nemoc, jsem nastydlá, může to ovlivnit BT?

 • Ano, samozřejmě. BT je přeci jen normální tělesná teplota, i když měřená za speciálních podmínek. Pokud není Vaše tělo ve své kůži, může se bránit zvýšením teploty - to se pochopitelně projeví i na BT.


  Zpět na začátek

 • Co znamenají všecky ty šílené zkratky?

 • (Více na seznam zkratek a vysvětlivky pojmů)


  Zpět na začátek

 • Opravdu při měření BT snáz otěhotním?

 • Ne tak docela. Vážně si myslíte, že Vám usnadní otěhotnění, když si každé ráno zasunete do pochvy teploměr? ;-) Ale měření BT Vám ukáže, jestli vůbec, popřípadě kdy, máte ovulaci (a Vy tak můžete lépe načasovat své milování - pokud o to stojíte ;-)) a už při prvních dnech meškání MS může prozradit těhotenství nebo Vás naopak vyvarovat zklamání.


  Zpět na začátek

 • Už několik dní za sebou jsem naměřila stále stejnou teplotu, je to normální?

 • Není to příliš obvyklé, přesto se to čas od času stává. Pokud měříte digitálním teploměrem, doporučuji zkontrolovat baterie, pokud rtuťovým, zkuste měřit o něco déle, možná teplota ještě trochu stoupne. Pokud ani to nepomáhá, pravděpodobně máte opravdu takto konstantní křivku.


  Zpět na začátek

 • Už týden mám teplotu přes 37, znamená to, že jsem těhotná?

 • - Už čtrnáct dní mám zvýšené teploty, ale ani jednou jsem zatím neměla vyšší než 37, mohu být přesto těhotná?

  Ono magické číslo 37 je ve skutečnosti docela bezvýznamné. Pokud se Vám teploty před ovulací pohybují poměrně vysoko, pravděpodobně teplotu 37 překročíte i v běžném ovulačním cyklu. Pokud máte naopak teploty nízké, dost možná se nad 37 nedostanete ani při těhotenství.


  Zpět na začátek

 • V kolikátém dni cyklu bývá ovulace?
  - Bývá ovulace vždy v polovině cyklu?

 • To je obtížné říct - v podstatě záleží na délce Vašeho cyklu. U kratších cyklů (tak do 30 dnů) je časté, že ovulace opravdu nastává kolem poloviny cyklu, ale obecně to říci nelze. Jedinou konstantou je délka luteální fáze, která by měla být u jedné a té samé ženy u všech cyklů +- stejná. Ta bývá většinou 10-16 dní. Pokud máte pravidelné cykly, dokážete většinou už po několika naměřených cyklech velice přesně odhadnout, kdy ovulace přijde. Ovšem pokud máte cykly nepravidelné, můžete ovulaci očekávat v poměrně velkém rozsahu dnů. Doporučuji vzít délku nejkratšího cyklu (např. 25) a odečíst od ní délku své luteální fáze (např. 13), v tento den (25-13=12) můžete nejdříve očekávat ovulaci. Potom to samé udělejte s nejdelším cyklem (např. 38) - 38-13=25, ovulaci tedy můžete očekávat mezi 12. a 25. dnem. Ve chvíli, kdy přijde ovulace, dokážete pak už ale velice snadno odhadnout, kdy můžete očekávat MS - za tolik dní, kolik trvá Vaše luteální fáze. Např. u předchozího příkladu ovu přijde 22.DC, MS potom čekejte 22+13, tedy 35. DC. Vidíte, že obzvlášť u delších cyklů ovulace většinou přichází až ve druhé polovině cyklu. Pokud měříte poprvé, očekávejte ovulaci zhruba 12-15 dní od konce cyklu. Nezapomínejte, že prvním dnem cyklu je myšlen první den menstruace.
  Přibližné datum ovulace si můžete snadno i bez kalkulačky spočítat tady: Výpočty

  Zpět na začátek

 • Jak velký je teplotní vzestup po ovulaci a teplotní pokles před MS?

 • To nelze jednoznačně říct - někomu teploty stoupají pozvolna po desetině stupně, někomu naopak vylétnou velice rychle během jednoho dne. Celkový teplotní vzestup by ale měl být alespoň o 0,2-0,4 stupně nad teploty před ovulací. Stejně tak pokles před menstruací je u každého jiný - prudký či pozvolný, občas dokonce teploty klesají až během menstruace nebo dokonce až na začátku následujícího cyklu.


  Zpět na začátek

 • Několik dnů jsem pozorovala bílkový hlen a měkký, otevřený čípek, přesto nedošlo k vzestupu teploty - proběhla ovulace?

 • Pravděpodobně ne - tyto znaky sice signalizují blížící se ovulaci, ale už nedokáží potvrdit, že ovulace skutečně proběhla, to umí pouze trvalý vzestup bazální teploty.


  Zpět na začátek

 • Když jsem zkusila měřit jiným teploměrem, ukazoval o několik desetin míň než můj obvyklý. Je ten můj špatný?

 • Absolutní hodnoty teploměru Vám můžou být celkem jedno - jestli jeden měří o pár desetin míň, bude tak měřit pořád, proto ani tak nezáleží na konkrétním typu teploměru jako na tom, abyste používaly pořád stejný. Pak si najdete svoji "hladinu" teplot a poznáte, co je a není zvýšené PRO VÁS s VAŠÍM teploměrem.


  Zpět na začátek

 • Jak mám měřit BT při změně zimního a letního času??

 • Stejně jako jindy. Možná bude jeden - dva dny ovlivněna tím hodinovým posunem, ale velice brzy, jakmile najedete na nový rytmus dne, se zase ustálí na normále. Těch pár dní Vám v měření pravděpodobně moc zmatků nenadělá :-) Každopádně si u grafu o změně času udělejte poznámku.


  Zpět na začátek